Novine u bankarstvu Srbije – kraj visokih kamata i nedozvoljenog minusa bez upozorenja
Kad račun u banci uđe u nedozvoljeni minus, banke će ubuduće morati da odmah upozore klijenta. Neće više biti dozvoljeno da čekaju da se na minus nadograde kamate i da dug naraste do velike svote, pa da tek onda obaveste vlasnika računa, koji toga dosad često nije ni bio svestan.
O opasnim kreditima na koje upozorava Narodna banka Srbije, za Jutarnji program govorili Dušan Stojaković iz „Večernjih novosti“ i Dušan Uzelac sa portala „Kamatica“.
Predlog novog zakona o bankarstvu u Srbiji donosi značajne promene koje će štititi korisnike finansijskih usluga od visokih kamata i neodgovornog poslovanja banaka. Jedna od najvažnijih novina je obaveza banaka da u roku od pet dana obaveste klijenta koji je ušao u nedozvoljeni minus. Klijent će imati mogućnost da u tom periodu izmiri dug bez dodatnih kamata.
„Kada uđete u nedozvoljeni minus, kamatne stope su izuzetno visoke i mogu dostići čak 30-50 odsto u nekim bankama. Novi zakon predviđa ograničenje od 20 odsto za dozvoljeni i nedozvoljeni minus, što je velika olakšica za građane“, kaže Dušan Uzelac, analitičar portala „Kamatica“, za RTS.
Dušan Stojković, urednik ekonomske rubrike u „Večernjim novostima“, dodaje da su do sada banke iskorišćavale zakonske praznine, ali da će novi propis sprečiti tu praksu.
„Upozoravali smo godinama da kamatne stope u Srbiji premašuju one u Evropi. Ovim izmenama građani će biti značajno zaštićeni“, rekao je Stojković.
Takođe, klijenti će imati mogućnost da se žale Narodnoj banci Srbije u slučaju nepravilnosti.
„Važno je da klijenti znaju da postoji služba za zaštitu korisnika finansijskih usluga koja vrlo efikasno rešava ovakve probleme. Procedura je jednostavna i važno je da se prati“, naglašava Uzelac.
Pored toga, upozoreno je na sve učestalije prevare prilikom uzimanja kredita sa sumnjivih onlajn platformi.
„Manipulativni sajtovi obećavaju laku zaradu i brze kredite, ali iza toga često stoje prevaranti. Klijenti treba da budu oprezni i dobro istraže kompanije pre bilo kakvog dogovora“, naglašava Uzelac.
Očekuje se da će zakon uskoro biti usvojen, čime će se omogućiti značajno transparentnije poslovanje banaka i bolja zaštita građana.