• Online pijace u Srbiji šalju ceger u istoriju? Koliko je bezbedno kupovati svežu hranu na internetu

    Pijaca je kultno mesto u srpskoj kulturi življenja. To nije samo mesto gde se kupuju meso, paprike, sir, jaja i rakija, već i mesto gde se sreću komšije, čuju najnoviji tračevi, časka s prodavcima, „bistri“ politika i provodi najbolje nedeljno jutro.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Online pijace u Srbiji šalju ceger u istoriju? Koliko je bezbedno kupovati svežu hranu na internetu
    Foto: Unsplash

    Međutim, nova vremena donela su nove običaje. Umesto cegera, mnogi stanovnici gradova sve češće koriste – kompjuterski miš. A tome su se prilagodili i mali proizvođači hrane u Srbiji i napravili – internet pijacu.

    Šta je online pijaca? Mesto na kome možete da imate svog prodavca na pijaci dok sedite u fotelji. Možda to i nije najbolji doživljaj na svetu, ali štedi ono što je u savremenom društvu najvažnije – vreme. Naravno, virtuelno je samo tržište, a proizvodi su potpuno prirodni.

    Kako to funkcioniše? Prodavci se registruju na odrećenom sajtu, Fejsbuk ili Instagram grupi gde predstavljaju svoje proizvode, a ponuda je stvarno raznovrsna – od sira, mesa i ajvara, do belog luka, ratluka od maline i domaće rakije. Trgovci uglavnom imaju stalne mušterije kojima najčešće lično dostavljaju proizvode što se, doduše, dodatno naplaćuje, ali oduvek je „kupovina iz fotelje“ imala svoju cenu.

    Svi vole domaće

    „Svi volimo domaće proizvode i volimo nešto sa sela, i eto iskušenja nas iz grada koji možda nemamo baku i deku na selu, kako do toga da dođemo, to je bio jedan od glavnih motiva zašto smo pokrenuli platformu – rekao je nedavno za RTS osnivač sajta „Mali proizvođači hrane u Srbiji“ Veljko Nešić.

    Kako kažu iz ove organizacije za Euronews Srbija, uslov za oglašavanje na platformi je da proizvođači imaju registrovano poljoprivredno gazdinstvo ili firmu (da su registrovani u APR-u kao PR ili privredno društvo). Takođe, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pre nekoliko godina izdalo je Vodič za online prodaju hrane gde se proizvođači detaljnije mogu informisati.

    U njemu se nalaze zakonski zahtevi koji se odnose na bezbednost i kvalitet hrane u proizvodnji i prometu, obaveza registracije, obaveza uspostavljanja i održavanja higijene, bezbednosti i sledljivosti hrane, pravila za pakovanje hrane, obaveza obeležavanja, deklarisanja i reklamiranja hrane, nutritivne i zdravstvene izjave, pravila za transport i povraćaj hrane, službena kontrola bezbednosti hrane, zaštita prava potrošača kao i spisak propisa koji se odnose na proizvodnju, skladištenje i promet hrane.

    Ekspanzija online nabavke

    Trenutno, proizvođač hrane koji želi da svoje proizvode prodaje na teritoriji cele Srbije, mora da ima registrovanu preduzetničku radnju ili privredno društvo i objekat za proizvodnju hrane upisan u Centralnom registru objekata.

    „Kada je u pitanju hrana, za svaku kategoriju postoji grupa analiza koje moraju biti odrađene, kako bi se proizvod okarakterisao kao bezbedan za ljudsku upotrebu, a svaki proizvod po pravilu mora da sadrži i deklaraciju, gde će biti ispisani podaci proizvođača i sastojci samog proizvoda, čime kupac ima uvid u to šta kupuje i od koga“, kažu iz Malih proizvođača hrane.

    Konačno, da li ćete odabrati nedeljni odlazak na pravu pijacu ili uživati u kupovini na online pijaci, stvar je ličnog izbora. Ali, činjenica je da su online pijace stigle, i da nameravaju da ostanu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Preminuo Dragan Marković Palma

    Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković […]

    JP Putevi Srbije: Bez zimske opreme ne krećite na put

    Javno Preduzeće „Putevi Srbije" informiše javnost da su tokom današnjeg dana usled intenzivnih snežnih padavina na gotovo celoj teritoriji Srbije, u više slučajeva teretna vozila proklizavala […]