• Ove godine ubijeno 13 žena – „žrtve ne smeju da se nadaju da će se nasilnici promeniti“

    U svetu se obeležava Dan pomoći žrtvama torture. Iako tortura u pravnom smislu podrazumeva mučenje koje sprovode državni organi, šira definicija kao počinioca vidi svakoga ko ciljano nanosi bol ili zastrašuje žrtvu. Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević i zaštitnik građana Zoran Pašalić govorili su za RTS o problemima sa kojima se suočavaju žrtve nasilja i kada im se ukaže pomoć.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Ove godine ubijeno 13 žena – „žrtve ne smeju da se nadaju da će se nasilnici promeniti“
    Foto: Pixabay

    Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević navodi da tortura enciklopedijski podrazumeva razne oblike nasilja, među kojima je i nasilje nad ženama i decom.

    „Žene su trpile nasilje koje može da se podvede pod neki oblik torture jer ni do ubistva, ni do razvoda ni do ostalih stvari koje se dešavaju u toku nasilja ne dolazi istovremeno, nego to traje“, navodi Stanojevićeva.

    Od početka godine u Srbiji je ubijeno 13 žena.

    „Imali smo ove godine slučajeve i kada je ubistvo učinjeno na posebno svirep način. Na sve nas je ostavio poseban utisak ubistvo iz Novog Sada u martu, kada je muž naudio ženi burgijom“, podsetila se Stanojevićeva.

    Zaštitnik građana Zoran Pašalić navodi da ako zakažu oni koji moraju da se pozabave problemom odnosa između partnera, može da se desi tragedija i da, nažalost, informacije o njoj dobijemo tek kada se ona desi, zakasnelo.

    „Centri za socijalni rad, policija, tužilaštvo i sudovi moraju da predvide situaciju kako ne bi došlo do tragičnog ishoda“, naveo je Pašalić i dodao da se njihov posao mora iskontrolisati.

    Potrebno je ohrabriti žene da nasilje prijave institucijama

    Vesna Stanojević navela je poražavajući podatak koliko se malo žena obrati institucijama ukoliko dožive neki oblik nasilja. 

    „Potrebno je uraditi nešto da se te žene ohrabre i da im pošaljemo jasnu poruku da neko postoji tu za njih“, istakla je koortinatorska „Sigurne kuće“.

    Međutim, problematika se nastavlja i kada žrtve nasilja dođu u „Sigurnu kuću“.

    „Mi imamo situacije kada kod nas dolaze žene koje imaju i decu i koje apsolutno nemaju gde i nemaju nikog, a i kada imaju, ta osoba ih ne podržava“, rekla je Stanojevićeva.

    Problem sa nasilnikom može da se nastavi i kada žrtva nakon nekog perioda napusti „Sigurnu kuću“. Vesna Stanojević navodi da, nakon zabrane prilaska, nasilnik postaje slobodan čovek koji im dolazi u stan, preti pozivima, šalje uznemirujuće poruke i da žene nikako ne smeju da se nadaju da će se nasilnici promeniti.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vremenska prognoza za petak, 13. decembar

    Razvedravanje je počelo u Vojvodini a noćas se očekuje i u ostalim predelima. Ipak vetra gotovo da nema pa će se u nizijama formirati magla, u Vojvodini će se zadržati i tokom većeg dela dana. […]