Palić Film Festival – Sergej Loznica: Prošlost govori o našim problemima danas
Drugog dana 32. Festivala evropskog filma Palić, u nedelju 20. jula, na konferenciji za medije na Velikoj terasi govorili su članovi festivalskog tima – izvršni producent Ilija Tatić, direktor Radoslav Zelenović, programski direktor Miroslav Mogorović, selektor Glavnog takmičarskog programa – Nikolaj Nikitin, selektorka takmičarskog programa Paralele i sudari – Julija Sinkevič, selektor programa Eco Dox i Novi evropski dokumentarni film – Igor Toholj; ovogodišnji dobitnik nagrade “Aleksandar Lifka” u kategoriji inostranih stvaralaca – reditelj Sergej Loznica, laureat nagrade “Underground Spirit” – Peter Čerkaski, i ekipa filma “Sedef magla” – scenarista Dragoljub Stojković, i glumice Jana Ivanović i Mariana Aranđelović.

Ilija Tatić, izvršni producent festivala, u svom obraćanju je istakao: “Kada vidite da je publika posle projekcije zadovoljna filmom, i kada gosti koji su došli na Palić pričaju sa mnogo uvažavanja i poštovanja o festivalu i prepoznaju da se jedan mali grad nalazi na kulturnoj mapi Evrope, to je za mene prvi i osnovni utisak i razlog zašto mi ovaj festival radimo. Zbog toga smo spremni da damo svoj maksimum; da okupimo medije, i publiku i značajne umetnike i napravimo kvalitativnu razliku na kulturnoj sceni Srbije i Evrope”.
Radoslav Zelenović je na konferenciji za medije rekao: “Za mene je sinoćnji trenutak sasvim dobro popunjene Letnje pozornice, i ovaj današnji gde vidim mnogo kolega i dragih lica koji godinama prate ovu manifestaciju, dobar početak festivala.“ Zelenović je dodao da je uprkos ovogodišnjem kraćem trajanju festivala, filmski program realizovan u svom punom obimu.
Miroslav Mogorović, programski direktor festivala, naveo je da u okviru programa Kreativna evropa MEDIA koji finansira Evropska unija, festival ispunjava standard prikazivanja preko 100 filmova, ali i da je istovremeno festivalu bilo važno da zadrži i obim filmova prikazanih u dva takmičarska programa. Mogorović je posebno apostrofirao film “Ej, salaši“ koji je van konkurencije uvršten u Glavni takmičarki program: “To je film koji je i teritorijalno, duhovno i komšijski vezan za ovu sredinu, i prirodno je da bude prikazan na Letnjoj pozornici“.
Nikolaj Nikitin, selektor Glavnog takmičarskog programa, pre svog obraćanja pozvao je prisutne da minutom ćutanja odaju počast Miloradu Milinkoviću, nedavno preminulom reditelju filma “Sedef magla” kojim je festival otvoren. Govoreći o ovogodišnjoj selekciji u kontekstu krize u koju je zapala Evropa, istakao je: “Jedan od mogućih načina reagovanja na krizu je humor. Ne treba upasti u veću depresiju, već se umesto toga treba jednostavno – smejati. Moja veoma svesna selektorska odluka je da vas nasmejem kroz izbor filmova”.
Julija Sinkevič, selektorka takmičarskog programa Paralele i sudari, o svom izboru filmova je rekla: “U ovim veoma surovim i apsurdnim vremenima, postoje filmovi koji govore o teškim i kompleksnim temama na veoma apsurdistički način, sa dosta satire. To je odraz reditelja koji procesuiraju ono što se dešava u današnjem svetu; to je njihov čin otpora, ekspresije, ali i dokument vremena. Drago mi je da u selekciji imamo i raznovrsnost zemalja u kojima su pravljeni filmovi, a mislim i da će biti dosta interesantnih otkrića jer sam u selekciju uvrstila i dosta debitanata”.
Igor Toholj, selektor programa Eco Dox i Novi evropski dokumentarni film, o ovim ostvarenjima je rekao: “Na različite načine, svi filmovi u ovim selekcijama tretiraju teme koje u dokumentarizmu ranije nisu bile toliko u fokusu, a sada zadiru u samu srž našeg opstanka i preživljavanja – bilo da su to neke pojave i fenomeni koji se reflektuju kroz lične sudbine pojedinačnih aktera ispričane u introspektivnom narativnom stilu, ili univerzalne teme”.
Sergej Loznica zahvalio se na nagradi “Aleksandar Lifka” istakavši da je osetio podršku publike prilikom svečanje ceremonije otvaranja festivala. Govoreći o svom stvaralaštvu, naročito je istakao svoj odnos prema istorijskim događajima, uopšte uzev i posebno u nekadašnjem Sovjetskom savezu. “Prošlost govori o našim problemima danas – nerešenim problemima sa kojima se susrećemo. U Sovjetskom savezu istorija nije zapisivana odmah već se zapravo radi o sovjetskoj mitologiji. To znači da ne znamo istoriju. A ako ne znamo istoriju, ne znamo ni gde smo sada, u ovom životu. Nakon što je moj film Dva tužioca prikazan u Kanu, bilo mi je neobično kada sam pročitao članak gde piše da to što se dešavalo 1937. godine u vreme Staljinovog terora, predstavlja upozorenje za stanovnike SAD danas”, naveo je Loznica.
Peter Čerkaski, laureat nagrade “Underground Spirit” za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, na konferenciji za medije je objasnio svoj specifičan metod rada: “Svoje filmove ne snimam, već radim sa pronađenim gotovim materijalima, koje pažljivo biram, proučavam i naposletku naučim napamet. Gledam ih toliko često, sve dok naracija ne počne da se kruni i nestaje. Kada pogledate film stotinu puta, vi više ne vidite priču. Umesto toga vidite i pamtite sitne deliće, segmente originalnog filma. Ti delići postaju osnova mog filmskog vokabulara i vizualnog izraza”.
Dragoljub Stojković, scenarista filma “Sedef magla” koji je otvorio festival, ujedno je i autor knjige po kojoj su nastali i film i serija. “Za ove potrebe smo i dopisivali i nadograđivali roman”, naveo je Stojković, te pojasnio da je “Sedef magla” ujedno i pesma koja se nalazi u filmu, za koju je napisao tekst.
Trećeg festivalskog dana, u ponedeljak 21. jula na Letnjoj pozornici na Paliću, u Glavnom takmičarskom programu u 21h će biti prikazan film „100 litara pivskog zlata“ Temua Nikija, a od 23h „Ogledala br. 3“ Kristijana Pecolda. U selekciji „Paralele i sudari”, u bioskopu Abazija na Paliću će na repertoaru biti filmovi “Komatogen“ Igora Čobileanskog (18h) i “Tako je govorio vetar“ (20h) Marije Rigel.
Festival evropskog filma Palić tradicionalno podržavaju Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Grad Subotica, Evropska unija kroz program Kreativna evropa MEDIA, kao i mnogobrojni prijatelji i medijski partneri.
Gorki List, kao višedecenijski partner Festivala evropskog filma Palić, već 29 godina s ponosom stoji i uz filmsku umetnost koja nadahnjuje i povezuje. Verujući u snagu autentičnog izraza i značaj dijaloga sa publikom, Gorki List će i ove godine tradicionalno dodeliti Nagradu publike za najbolji film. Osluškujući glas gledalaca, Gorki List prepoznaje njihov značaj kao saveznika umetnosti, koja živi kroz one koji je istinski cene i razumeju.