Planina Rudnik – Još jedna zaštićena planina u Srbiji
Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o proglašenju Predela izuzetnih odlika Planina Rudnik, čime je pod zaštitu stavljeno dodatnih 10.019,80 hektara u centralnoj Srbiji.
Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva zaštite životne sredine, planinu Rudnik karakterišu relativno dobro očuvana prirodna i poluprirodna staništa, kao i bogata hidrografska mreža. Floru čini 698 biljnih taksona, od kojih je 13 strogo zaštićeno.
„Odlikuje se dominantnim termofilnim šumama cera i sladuna, kao i šumama mezofilne bukve, koje zajedno pokrivaju približno 90 odsto područja. Na lokalitetu Veliki Šturac, koji predstavlja najočuvaniji deo ovog zaštićenog područja, može se videti bogatstvo šumskog pokrivača. Izrazita je dominantnost lišćarskih vrsta“, navodi se u obrazloženju.
Na ovom području evidentirano je 117 vrsta ptica, što predstavlja 32,5 odsto ukupnog diverziteta ptica u Srbiji, 10 vrsta riba, kao i prisustvo 20 vrsta vodozemaca i gmizavaca, od kojih samo tri nisu zaštićene nacionalnim zakonodavstvom, dok se sve vrste nalaze na listama zaštite po međunarodnoj legislativi.
Na lokalitetu Ramaćki visovi zabeležene su tri vrste balkanskih endemita (biljka ili životinja koja živi samo u jednoj geografskoj oblasti): primog (Acanthus hungaricus), Markgrafova žumenica (Alyssum markgrafii) i paštitkasti kotrljan (Eryngium palmatum). Obilje mineralnih sirovina svedoči viševekovnoj interakciji ljudi sa planinom i njenim okruženjem.
Pored izrazito pogodne lokacije, ovaj predeo je poznat i kao hidrografsko čvorište, što je dodatno merilo u uspostavljenoj zakonskoj zaštiti.
Planina Rudnik se, inače, nalazi na teritoriji grada Kragujevca i opština Gornji Milanovac i Topola.