Počela „Dečja nedelja“ – glavne teme empatija i tolerancija
Pod sloganom „Ja sam dete, imam plan: Tolerancija i ljubav za svaki dan!“, u svetu se obeležava Dečja nedelja. Cilj je da se skrene pažnja javnosti na prava i potrebe dece, ali i na odgovornost koju porodica, škola i državne institucije imaju u zaštiti dece i ostvarivanju njihovih prava.
Kažemo da su deca budućnost, nada, da svet ostaje na njima. Svet koji su stvorili odrasli, međutim, ne pruža jednaku šansu za uspeh svoj deci.
„Deca iz ruralnih sredina ili iz porodica sa nižim prihodima često nemaju pristup kvalitetnom obrazovanju i adekvatnim uslovima za razvoj. Zatim, tu su deca sa smetnjama u razvoju koja se suočavaju sa još većim izazovima, od nepristupačnih školskih ustanova do nedovoljno razvijenih inkluzivnih programa“, navodi Jovana Milojković.
Strahinja Trivković, učenik Treće beogradske gimnazije ukazuje da je kao mladi sportista, naučnik i inovator koji je osvojio stotine međunarodnih i nacionalnih nagrada i priznanja iz raznih oblasti, svedok da su podrška i resursi često nedovoljni.
„Deca koja teže višim ciljevima često se suočavaju sa brojnim izazovima a podrška društva je esencijalna za njihov uspeh. Ovo je posebno izraženo ovde u Beogradu. A zamislite situaciju u manje razvijenim mestima naše zemlje“, kaže Trivković.
O kršenju dečijih prava svedoči i više od hiljadu prijava zaštitniku građana.
„Uzmite koliko je moguće da ih je bilo, a da niko nije evidentirao. Ako u zemlji od 6.800.000 stanovnika tek nekih preko 20 odsto čine deca, onda mi treba da se zapitamo da sve ovo pored čega smo prošli kada smo ovde dolazili, sve ovo što zidamo, gradimo ima ikakvu svrhu“, ukazao je Zoran Pašalić, zaštitnik građana
Prava dece štiti Konvencija UN, čija je i Srbija potpisnica.
„Pravo deteta naša najveća obaveza“
„Pravo deteta je naša najveća obaveza, pravo deteta je obaveza da učinimo sve, da im stvorimo sigurnost na ulici, da im stvorimo sigurnost i bezbrižnost u predškolskim ustanovama, u školama, da Srbija bude dom u kome će ostati, graditi svoju budućnost, zasnivati svoje porodice“, navodi Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za brigu o porodici.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović ukazuje da svako dete ima pravo da raste, razvija se i uči.
„Dete ima pravo na zdravlje ili na zdravstvenu podršku, ako mu je potrebno. Dete ima pravo da raste, da se razvija, da uči, da se igra. Dete ima pravo da se raduje. I to svako dete i šansa da mu se ostvare ta elementarna prava moraju biti podjednaka“, dodaje Đukić Dejanović.
„Ohrabriti istupanje mladih u javnosti“
Neretko se čuje da su današnja deca neambiciozna, nevaspitana, da zahtevaju prava ali ne i obaveze.
„Deca su samo indigo onoga što i mi kao odrasli svet i društvo ponudimo. Da bi deca ostala uključena u život, uvek ih moramo pitati šta osećaju, šta misle“, kaže Iva Eraković iz udruženja „Prijatelji dece Srbije“.
Zagorka Aleksić iz Odbora za prava deteta Skupštine Srbije navodi da je ključno da svi donosioci odluka, ali i zajednice, stručnjaci, porodice i pojedinci ohrabre kolektivno ili individualno istupanje mladih u javnosti.
Od medijima sa nacionalnom frekvencijom traži se više vremena za obrazovni dečji program i emisije u kojima će se predstaviti uspešna i talentovana deca, primer i uzor drugima.