Portal eKonsultacije pušten je danas u rad kao sastavni deo portala e-Uprava, a nova platforma omogućava građanima da elektronskim putem učestvuju u procesu pripreme i usvajanja dokumenata javnih politika i propisa.
Građani će na jednom mestu imati uvid u sve dokumente javne uprave koji su u procesu izrade i imaće mogućnost da sugestijama i predlozima daju svoj doprinos usvajanju tih dokumenata.
Puštanju u rad novog portala pod nazivom „eKonsultacije“ – Učestvuj i kreiraj svoje okruženje, prisustvovala je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić koja je istakla da usvajanje zakona i podzakonskih akata neće biti moguće bez transparentnih konsultacija sa građanima, organizacijama civilnog društva i privrednim udruženjima.
Brnabić je kazala da je danas veliki dan za demokratiju u Srbiji kada, kako je navela, počinje nova era u načinu pisanja i usvajanja zakona i podzakonskih akata.
Premijerka je kazala da je 2012.godije bilo nezamislivo da predstavnici civilnog sektora ili privrede budu u radnim grupama za izradu nacrta zakona u kojima su, kako kaže, bili samo predstavnicu ministarstava i državnih insititucija, dok su, dodala je, javne rasprave bile „opcione“ i najčešće nisu održavane.
„Zakoni bi iznenadili i građane i privredu, bila je ogromna nestalnost i zato nam je tako išlo u privredi, rekla je Brnabić.
Kako kaže, u Srbini je danas mnogo drugačija situacija navodeći da civilni sektor i privreda učestvuju u izradi predloga zakona, ali da treba unaprediti kvalitet javnih rasprava.
Brnabić je kazala da je u mandatu vlade Mirka Cvetković usvojen 231 zakon, od čega 141 zakon po hitnom postupku što je, kako kaže, 61 odsto zakonskih propisa, dok su javne rasprave održane za 35 nacrta zakona, odnosno 15 odsto.
Navela je da je mandatu aktuelne vlade, od 173 usvojena zakona, samo sedam je doneto po hitnom postupku, što je četiri odsto, dok je 52 odsto zakona išlo na javnu raspravu.
„Poražena sam tom činjenicom, ali ako pogledamo u odnosu na 2012.godinu, situacija je mnogo je bolja sa odgovornijom i transparentnijom vlašću, ali nije dovoljno dobro za naše građane, rekla je Brnabić.
Istakla je da je danas obaveza da se u sve faze donošenja zakona uključe predstavnici zainteresovanih strana i pozvala građane, organizacije civilnog društva i privredna udruženja da posete portal i uključe se u sve procese donošenja javnih dokumenata koji su im važni.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović rekao je da novi portal predstavlja digitalni alat za uključivanje građana, organizacija civilnog društva i predstavnika privrede u proces donošenja odluka javne uprave.
„Uspostavljanjem ove platforme saradnja javnog i privatnog sektora se podiže na viši nivo, rekao je Jovanović.
Naveo je da su se na platformi eKonsultacije već registrovale 24 institucije, od kojih 21 ministarstvo.
„Trenutno 3.800 institucija koristi portal eUprava, a da je na toj platformi registrovano 1.112.000 građana, rekao je Jovanović i zahvalio je Nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju (GIZ) koja je finansirala projekat eKonsultacije.
Promociji nove platforme prisustvovali su ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib i direktorka Republičkog sekretarijata za javne politike.
Vlada Srbije je u julu ove godine odlučila da uspostavi portal e-Konsultacije uz obrazloženje da se , osim standardnih načina sprovođenja konsultacija javnih rasprava (okrugli stolovi ili fokus grupe) ukazala potreba da se i elektronskim putem omogući slanje komentara, sugestija i primedbi zainteresovanih građana i da se na taj način najširi krug učesnika uključi u te procese.
Portal eKonsultacije pušten je danas u rad kao sastavni deo portala e-Uprava, a nova platforma omogućava građanima da elektronskim putem učestvuju u procesu pripreme i usvajanja dokumenata javnih politika i propisa.