Na snazi su nova pravila za penzionisanje žena koja se značajno razlikuju u odnosu na one od pre nekoliko meseci. Žene u starosnu penziju sada mogu sa 63 godine i 6 meseci života.
U 2023. na snagu su stupili novi uslovi za penzionisanje žena. Od početka godine u Srbiji se penzionisalo po novim uslovima oko 5.000 korisnika, od kojih oko 1.250 žena. Svaki zahtev koji su podnele tokom ove godine, podlegao je novim, rigoroznijim uslovima.
Žene u starosnu penziju mogu sa 63 godine i 6 meseci života, umesto 63 godine i četiri meseca, koliko je bilo dovoljno da imaju za penzionisanje u prethodnoj godini.
Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.
U 2015. godini žene su mogle u penziju sa 60 godina starosti i minimum 15 godina staža.
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine. Od tada se za žene svake godine menjaju uslovi za penziju i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva do šest meseci godišnje. I tako sve do 2032. godine kada će dame moći da idu u penziju sa 65 godina starosti, godinu dana i deset meseci duže nego danas.
Godine života kao uslov za osiguranike žene praktično će rasti sledećih 9 godina kada će kriterijumi za žene i muškarce biti izjednačeni, 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Uslov za njih bio je 59 godina i da imaju minimum 39 godina i 8 meseci staža. Za ovu godinu je to 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života.
Muškarci su prošle godine godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci. Ove godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 60 godina.
Odlazak u prevremenu penziju košta, odnosno umanjuju se primanja.
To znači penzija će vam biti manja za 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja, a najviše za 20,5 odsto od ukupne penzije.
Na snazi su nova pravila za penzionisanje žena koja se značajno razlikuju u odnosu na one od pre nekoliko meseci. Žene u starosnu penziju sada mogu sa 63 godine i 6 meseci života.