• Potvrđen prvi slučaj groznice Zapadnog Nila ove godine u Srbiji

    Na teritoriji Srbije potvrđen je prvi slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji. Obolela osoba je muškog pola, starosti 80 godina sa teritorije Grada Beograda, saopštio je Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Potvrđen prvi slučaj groznice Zapadnog Nila ove godine u Srbiji
    Foto: Pixabay

    Institut „Batut“ dodaje i da je na teritoriji Mačvanskog okruga registrovan i jedan slučaj groznice Zapadnog Nila sa verovatnim mestom zaražavanja u Grčkoj.

    U državama Evropske unije i Evropske ekonomske zajednice do 17. jula prijavljeno je sedam slučajeva obolevanja od groznice Zapadnog Nila i to u Grčkoj (četiri), Italiji (dva) i Španiji (jedan), ističe se u saopštenju.

    Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca.

    Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.

    Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra meseca.

    Mere zaštite

    Institut za javno zdravlje Srbije u cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom preporučuje primenu mera lične zaštite od uboda komaraca – upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom, nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje, a poželjno je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću.

    „Batut“ navodi i da treba izbegavati boravak na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru, tr preporučuje upotrebu zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta, kao i redukciju broja komaraca u zatvorenom prostoru.

    Ističe da po mogućstvu boravimo u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen, te da izbegavamo područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.

    Napominje da se smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, postiže isušivanjem izvora stajaće vode, kao i da se na taj način smanjuje  broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja.

    „Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki. Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu“, navodi se u saopštenju.

    „Batut“ savetuje da se u slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom području, obavezno pridržavamo svih navedenih mera prevencije, kao i da u slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji su kompatibilni sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javiti izabranom lekaru.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija