Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ocenila je da ugovori o privremenim i povremenim poslovima, koje najčešće imaju žene u najreproduktivnijem životnom dobu, odlažu odluku o roditeljstvu.
Brankica Janković je rekla novinarima da podaci popisa stanovništva govore da je broj stanovnika smanjen za 6,9 odsto u odnosu na prethodni popis, što ukazuje na problem.
Predsednica udruženja Mame su zakon Tatjana Macura izjavila je da žene na ugovoru o privremenim i povremenim poslovima rade duže od dve godine.
Uglavnom se radi o visokoobrazovanim ženama, koje su upoznate sa svojim pravima i u najreproduktivnijem životnom dobu od 25 do 35 godina, rekla je Tatjana Macura.
Ona je navela da je za izmene Zakona o radu kakve predlaže udruženje Mame su zakon potrebno izdvojiti od 24 do 34 miliona evra.
Udruženje je pokrenulo peticiju za izmene Zakona, koju je do sada potpisalo više od 5.000 ljudi.
Sekretar Udruženja Marica Bursać izjavila je da žene zaposlene po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima nemaju pravo na bolovanje, trudničko i porodiljsko odsustvo, godišnji odmor i sindikalno organizovanje.
Zakon nije u skladu sa Ustavom, koji u svom članu 66. predviđa da se majkama pruža posebna podrška i zaštita pre i posle porođaja, bez obzira na vrstu ugovora, navela je Marica Bursać.
Ona je pozvala ministra za rad i zapošljavanje Nikolu Selakovića da se što pre formira radna grupa za izmenu Zakona o radu.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda Dragan Todorović rekao je da ugovora o privremenim i povremenim poslovima nema nigde u Evropi u toj formi i da predstavljaju osnov za diskriminaciju.
Nema vremena da se promene uvode za pet ili 10 godina, već moraju biti uvedene što pre, ocenio je Todorović.
Brankica Janković je rekla novinarima da podaci popisa stanovništva govore da je broj stanovnika smanjen za 6,9 odsto u odnosu na prethodni popis, što ukazuje na problem.