• Predatori kreirani veštačkom inteligencijom – kako zaštititi decu na internetu

    Lažne profile koje kreira veštačka inteligencija pedofili koriste da dobiju poverenje dece, a kasnije i fotografije. Protiv njih se bori i Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Predatori kreirani veštačkom inteligencijom – kako zaštititi decu na internetu
    Foto: Pixabay (ilustracija)

    Kako RTS navodi, od 2017. godine nadležnim institucijama prosledili su 328 slučajeva pedofilije na internetu.

    Kada je reč o internetu više se ne može verovati ni sopstvenim očima. Osobe koje kreira veštačka inteligencija sada mogu da vam se jave i video-pozivom. I to često rade predatori kada stupaju u kontakt sa decom. Mete su maloletnici, posebno iz socijalno osetljivih grupa.

    „Predator, koristeći te alate veštačke inteligencije, može da prikupi puno podataka sa svih društvenih mreža deteta i da, analizirajući te podatke, dođe do nekog interesovanja deteta, hobija neke specifičnosti“, kaže koordinator Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković.

    Naglašava da se na taj način automatizovano kreiraju poruke koje su personalne i da dete uopšte ne može da primeti da je u pitanju veštačka inteligencija, odnosno da je u pitanju bot ili avatar.

    Srđan i Anastasija

    Ako je osoba s kojom se dopisujete savršena za vas, verujte pravilu – „toliko dobro da ne može biti istinito“.

    To ilustruje i primer koji je Centar za nestalu i zlostavljanu decu kreirao na osnovu više od hiljadu prijava širom sveta.

    Srđan je preko Instagrama upoznao Anastasiju koja „slučajno“ ima slična interesovanja i probleme.

    Direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić objašnjava da je to zapravo jedan istinit događaj, a da su samo imena zamenjena.

    „Srđan jeste dečak i dečaci koji su nam se javili. Anastasija su zapravo materijali i roboti sa kojima deca i odrasli vrlo često komuniciraju i postaju žrtve njihovih prevara“, kaže Jurić.

    Objašnjava da su ti slučajevi nekada finansijske prevare, a da se nekada od dece traži određeni eksplicitan materijal u kojem su oni nagi, ili sličan meterijal koji bi se kasnije mogao seksualno eksploatisati.

    Uloga roditelja u zaštiti dece

    Iako je donja starosna granica za otvaranje profila na mrežama najčešće 13 godina, internetom surfuju i mnogo mlađi.

    Iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu kažu da najvažniju ulogu u zaštiti dece moraju da imaju roditelji.

    Emina Beković apeluje na roditelje i na decu da kada dobiju neprimerenu poruku pretnje – ucenu, fotošopiranu fotografiju, to nikada ne brišu već da snime ekran jer je to dokaz.

    „Da bi to nasilje, taj slučaj, mogao da se procesuira kod nadležnih organa“, kaže koordinator Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu.

    Kreiranje sadržaja, čak i lažnih profila veštačkom inteligencijom zakon ne prepoznaje kao krivično delo dok se ne utvrdi da je njegov cilj zlostavljanje i iskorišćavanje.

    Od početka godine u Odeljenje za suzbijanje visokotehnološkog kriminala stiglo je više od 100 predmeta.

    Za polno uznemiravanje ili posedovanje pornografskog materijala nastalog iskorišćavanjem maloletnika, zaprećene su kazne od tri godine do osam godina zatvora

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija