Protest prosvetnih radnika
Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika organizovali su jednodnevnu obustavu rada u školama i protest ispred Skupštine Srbije, potom čega su krenuli u šetnju do zgrade Vlade u Nemanjinoj.
Štrajku su se priključili i zaposleni u pojedinim vrtićima. Ministarstvo prosvete, u međuvremenu, saopštilo je da je nastava u celosti organizovana u 48,32 odsto škola, dok je u njih 23,39 odsto potpuno obustavljena.
Predstavnici sindikata su juče razgovarali sa premijerom Milošem Vučevićem, ali im je saopšteno da nema bolje ponude od januarske povišice od 12 odsto za nastavno i osam odsto za nenastavno osoblje.
Sindikat, međutim, nisu pristali na to da povišica ne bude jednaka za sve zaposlene u školama.
Nezadovoljni su, takođe, i time što država neće poštovati obavezujući protokol koji je potpisan pre godinu dana i što nema novca za povećanje zarada u ovoj kalendarskoj godini, ali i zbog toga što neće biti pregovora o korekciji koeficijenta.
„Insistiramo da povećanje bude identično za sve zaposlene u osnovnim i srednjim školama i predškolskim ustanovama. Sa povećanjem koje nam nudi Vlada nećemo doći ni do republičkog proseka“, poručuje predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Dobrivoje Marjanović.
„Štrajk nije rešenje“
Ministar finansija, ipak, izjavio je da štrajk prosvetnih radnika nije rešenje i ponovio je da su prosvetari usvojenim rebalansom budžeta dobili dodatnih 12 milijardi dinara, što će, kaže, biti iznad republičkog proseka zarada.
„Rekli smo da će prosvetni radnici imati 50 odsto veće povećanje od 1. janura sledeće godine u odnosu na sve zaposlene u javnom sektoru. Mislim da smo dosta toga uradili i rekli smo da ćemo nastaviti tako da se ponašamo 2026. i 2027. godine. Zahtev prosvetnih radnika je da osnovna plata u prosvetia bude jednaka prosečnoj zaradi u Republici, pri čemu je prosečna zarada nastavnog osoblja već veća od prosečne zarade u Republici“, istakao je ministar.
Obustava nastave
Sindikati prosvete navode da je više od 50 odsto škola danas u potpunoj obustavi nastave, a više od 90 odsto škola u nekoj obustavi.
Ministarstvo prosvete, u međuvremenu, saopštilo je da je prema podacima dobijenim od školskih uprava nastava u celosti organizovana u 48,32 odsto škola, u izmenjenom režimu u 28,29 odsto, dok je 23,39 odsto škola potpuno obustavilo obrazovno-vaspitni rad.
Predškolske ustanove, njih 90 odsto, radilo je po ustaljenom režimu, dok su ostale PU radile po izmenjenom režimu, navelo je Ministarstvo.