• Prvi maj bez protestnih okupljanja radnika: Ni ustanka, ni uranka

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Prvi maj će i ove godine proteći bez protestnog okupljanja i protestne šetnje radnika u organizaciji sindikalnih centrala.
     
    Glavni razlog za to svakako je epidemija korona virusa i mere zaštite od širenja zaraze, mada se iza odluke o neizlasku na ulice, bar kod nekih sindikata, može naslutiti i rezigniranost zbog toga što raniji protesti i zahtevi nisu urodili plodom.
     
    „Nemamo više želje ni da produžavamo ritualno obeležavanje i upućivanje zahteva koji su adresirani vladi i institucijama koje su tada zatvorene“, rekao je predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković.
     
    On navodi da će u uslovima pandemije osim šetnji i protesta izostati i uranci, koje su ranije često organizovali baš sindikati.
     
    „Sve u svemu, moglo bi se reći da ove godine neće biti ni ustanka ni uranka za 1. maj“, kaže Stojiljković.
     
    Govoreći o materijalnom položaju radnika, navodi podatak međunarodne mreže Klin Klouz prema kome je za pristojan život tročlane porodice potrebno 98.000 dinara mesečno, što je, prema njegovim rečima, san za bar tri četvrtine zaposlenih u Srbiji.
     
    Naglašava da radnici i sindikati ne mogu biti zadovoljni ako nemaju dostojanstven rad, bezbedan i pristojno plaćen. Ukazuje da nije dobro što se sindikati malo pitaju u važnim stvarima kao što su priprema zakona, mere pomoći zbog pandemije, rebalans budžeta.
     
    U takvim uslovima, kako kaže, sindikatima preostaje jedino da menjaju način delovanja, da zaigraju ozbiljnije i agresivnije i da sami kreiraju predloge zakona i guraju ih u proceduru.
     
    Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović kaže da zbog poštovanja mera zaštite ni ovaj sindikat neće sutra organizovati ranije uobičajeno protestno okupljanje radnika u Beogradu.
     
    „U takvoj situaciji naša poruka radnicima je prvo želja da oni i njihove porodice budu živi i zdravi i da ukoliko firme ne poštuju mere zaštite radnika, budu otvoreni i to nam prijave. Želimo im bolje uslove za rad, veće plate i bolji standard“, kaže Orbović.
     
    Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) je u svom prvomajskom proglasu navela da će nastaviti da se bori za zakonska, sindikalna i građanska prava svojih članova i svih radnika.
     
    Navodeći za šta će se konkretno boriti, kažu da je jedna od takvih stvari da se zaposlenima u kovid bolnicama i ambulantama prizna beneficirani radni staž.
     
    Zalagaće se i da nedelja bude neradni dan, da se reši problem zarada u komunalnim javnim preduzećima, da zaposleni u javnom sektoru dobiju regres i topli obrok, kao i da se promeni Zakon o radu.
     
    Prvi maj se obeležava u znak sećanja na velike demonstracije u Čikagu u maju 1886. godine, kada su radnici štrajkovali tražeći osmočasovno radno vreme. Na ulicama je protestvovalo blizu 40.000 radnika, a njihovi zahtevi su simbolično istaknuti u tri čuvene osmice – osam sati rada, osam sati odmora i osam sati kulturnog uzdizanja.
     
    Demonstracije su se završile krvavim sukobima sa policijom kada je šest radnika ubijeno, a oko 50 ranjeno. Na prvom kongresu Druge internacionale, održanom tri godine kasnije, doneta je odluka da se svakog 1. maja održavaju radničke demonstracije.
     

    Prvi maj će i ove godine proteći bez protestnog okupljanja i protestne šetnje radnika u organizaciji sindikalnih centrala.
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija