Referendum: Vlast tvrdi da je ključan za put ka EU, opozicija podeljena, građani zbunjeni
Referendum o ustavnim promenama kojima se menja deo o pravosuđu biće održan polovinom januara.
Građani zbunjeni, opozicija podeljena, podeljeni i stručnjaci, a vlast poručuje – ko je za Evropsku uniju, na listiću 16. januara zaokružiće „da“, piše N1.
Bez ustavnih promena evropske integracije Srbije će stati, referendum nije o tome da li podržavate Vladu, već da li podržavate evropski put Srbije – tvrdi vlast.
Stručnjaci odgovaraju – ustavne izmene nisu magični štapić kojim će se rešiti svi problemi.
„Iz jednog ugla gledjući, to jeste uslov za nastavak procesa evropskih integracija. Međutim, to je samo jedan od uslova u jednom širem kontekstu vladavine prava i ni na koji način se ne može reći da je to jedan, jedini, osnovni uslov“, objasnio je Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike.
Uslova je mnogo – od borbe protiv organizovanog kriminala, korupcije, pa do slobode medija.
„Ja moram da napomenem da je to jedan od skoro pedeset prelaznih merila koje Srbija ima u okviru Poglavlja 23 i nikako ne možemo da kažemo da će to jedno pitanje zakočiti čitav proces evropskih integracija“, kaže za N1 Jovana Spremo iz Radne grupe za Poglavlje 23.
„Mislim da nije dobro povezivati ovako veliku sturkturnu reformu, promenu Ustava sa temom evropskih integracija. Imajući u vidu da u slučaju potencijalnog neuspeha mogu da se zloupotrebe rezultati, da se implicira nekakav porast da li evroskepticizma ili slično kada su u pitanju stavovi javnog mnjenja u Srbiji“, naveo je Majstorović.
Pitanje Ustava nalazi se na evropskom putu Srbije još od 2017. godine, a Brisel je iz godine u godinu Vladu opominjao da je politički pritisak na sudstvo neprihvatljiv.
„Mislim da je ovo poslednja slamka koju Vlada koristi da potpuno veže taj proces izmene Ustava za evrointegracije, kako bi motivisala i taj deo stanovništva da se pozitivno izjasni o izmenama, iako možda ne znaju na šta se izmene odnose“, kaže Spremo.
Ne znaju građani, navodi Spremo, zbog toga što se promene donose na brzinu, u roku od samo pet meseci, bez široke javne rasprave i u parlamentu u kom nema opozicije.
Referendum o ustavnim promenama kojima se menja deo o pravosuđu biće održan polovinom januara.