Retka kometa iznad Novog Sada, može se videti i narednih dana
Iznad Novog Sada večeras oko 19 sati bila je vidljiva retka kometa, kojoj treba čak 80.000 godina da napravi krug oko Sunca.
Foto: Unsplash
U pitanju je kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan – Atlas), koja prolazi kroz naš deo svemira, a zapažena je iznad Petrovaradina.
Kometa je vidljiva na zapadnom horizontu, malo nakon zalaska Sunca, a najveća verovatnoća da se spazi je između 18.30 i 20 časova.
Ova nebeska pojava privući će ljubitelje astronomije, jer će biti vidljiva i narednih dana.
Ne propustite priliku da bacite pogled na noćno nebo i posmatrate ovaj jedinstveni spektakl.
Šta znamo o ovoj kometi?
Astronomi su početkom prošle godine otkrili kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan–Atlas), a pretpostavlja se da na svakih 80.000 godina napravi krug oko Sunca izduženom putanjom.
Doktor Gregori Braun iz Kraljevske opservatorije u Griniču kaže da kometa dolazi iz Oortovog oblaka, koji se nalazi odmah izvan orbite Neptuna, piše Gardijan.
„To je veliki, sferni region oko Sunca koji sadrži ledene ostatke iz vremena kada se Sunčev sistem tek formirao“, rekao je Braun.
Kometa je prošlog meseca bila najbliža Suncu, a očekuje se da će se najbliže Zemlji približiti oko 13. oktobra, najavljeno je početkom oktobra.
„Komete su svetlije što su bliže Zemlji, ali i Suncu, tako da nisu nužno najsjajnije kada su najbliže Zemlji“, kaže Braun.
U tom trenutku kometa će se nalaziti tačno između Sunca i Zemlje, pa će biti najbolje gledati je pre i posle tog datuma.
„Komete vidljive golim okom su veoma retke, a ova ima potencijal da bude jedna od najvidljivijih u poslednjih nekoliko decenija. Definitivno vredi pokušaj da je ‘ulovite'“, kaže Braun.
Međutim, teško je reći koliko će biti svetla dok se približava Zemlji.
„Kako izgleda, već je i sada vidljiva golim okom u pravim uslovima, a velike su šanse da će postati još svetlija. Ali zaista ne znamo koliko će zaista biti svetla“, navodi on.
Najbolje bi bilo potražiti je veoma rano ujutru pre zore i to u pravcu sazvežđa Sekstant.
„U narednih nekoliko dana kometa će kružiti oko Sunca, tako da će od 13. oktobra biti dobre šanse da se kometa vidi kasno uveče, posle zalaska sunca, na zapadu prema sazvežđu Volar“, dodao je ranije.
Braun tvrdi da će kometa golim okom izgledati kao mrlja na nebu, a njen rep bi trebalo da bude vidljiv kroz dvogled ili mali teleskop. Čak i ako nas ne čeka spektakularan nebeski fenomen, ljubitelji astronomije mogu da uživaju u saznanju da gledaju u kometu koja je poslednji put viđena sa Zemlje u kamenom dobu.
„Naravno, ne možemo znati koliko je kometa tada bila sjajna i da li se mogla videti“, rekao je Braun.