Sa ljubimcem preko granice – šta obavezno poneti da ne bi bilo neprijatnih iznenađenja
Bilo da idete na planinu ili more, ako imate kućnog ljubimca, to otežava situaciju. Neki su problem rešili tako što su odlučili da ljubimca vode sa sobom. Sem očiglednih dodatnih napora da se pronađe smeštaj u kojem primaju kučiće i mačke, mora se razmišljati i o putnim ispravima.
Da li vaš kućni ljubimac ima pasoš? Ako nema, a želite da ga povedete na put u inostranstvo, bilo bi dobro da nabavite tu ispravu, koja važi doživotno.
Nadležni ističu da je bolje da se vlasnici raspitaju šta je sve potrebno od dokumenata, sem pasoša i mikročipa. Uslovi se razlikuju od zemlje do zemlje.
„Pasoš se dobija prilikom prvog odlaska kod doktora, veterinara, u veterinarskoj ambulanti… Obeležava se životinja određenim mikročipom, trajno se obeležava, i izdaje se pasoš za Republiku Srbiju. To je zvanični dokument i priznat u celom svetu“, rekla je Olivera Pavlović iz Odeljenja Veterinarske inspekcije.
Ono što je takođe bitno uraditi pre puta jeste da veterinar, najkasnije 48 sati pre putovanja, izda potvrdu da je vaš ljubimac zdrav.
Iako nije obavezan u mnogim zemljama, poželjno je da se uradi i takozvani titar test, koji utvrđuje dovoljnu količinu antitela protiv besnila.
A kada su spremni za put, vlasnik mora da zna kako da smanji stres svojoj maci ili kuci.
„Najvažnija stvar o kojoj moramo da vodimo računa je da psa ne ostavljamo u kolima po suncu, bukvalno za par sekundi i par minuta, to može da bude kraj za vašeg psa, može da doživi toplotni udar.. Moramo da ponesemo i neku pomoć za njih, znači ako se desi da se pas povredi“, savetuje Aleksandar Gavrić, iz organizacije „Enimal reskju Srbija“.
Ako se desi da vlasnik ne poseduje dokumente za ljubimca na graničnom prelazu, postoje određene sankcije.
Najmanje bolno je da životinju vrate odakle je krenula, a u nekim zemljama mogu da vam oduzmu ljubimca.
Troškovi karantna su veoma visoki, a ako vlasnik ne plati, nije isključena ni eutanazija.