Srbija je unapredila mere u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma i napravila značajan napredak u usklađivanju sa međunarodnim standradima u ovim oblastima.
To se navodi u danas objavljenom izveštaju iz Saveta Evrope.
Telo Saveta Evrope zaduženo za borbu protiv pranja novca Manival navodi da su pozitivni koraci Srbije doveli i do podizanja rejtinga zemlje sa „delimično usklađenog“ na „u velikoj meri usklađenog“ u četiri oblasti koje se odnose na delatnosti određenih nefinansijskih preduzeća i profesija, kao i u oblasti međunarodne saradenje.
U izvešataju se dodaje da je rejting Srbije snižen jedino u oblasti „novih tehnologija“ gde su uvedeni novi zahtevi koji se odnose na virtualna sredstava.
„Srbija je uspešno ispunila opšta očekivanja Manival-a i rešila većinu, ako ne i sve, nedostatake tehničke usklađenosti u roku od pet godina nakon usvajanje izveštaja o međusobnoj evaluaciji. Postignuta je puna usklađenost sa pet od 40 preporuka Radne grupe za finansije (FATF) koje se odnose na međunarodne standarde u obalsti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Manji nedostaci postoje u sprovođenju 34 preporuke gde je konstatovano da je Srbija ‘usklađena u velikoj meri’. Jedna preporuka (o novim tehnologijama) ostaje ‘delimično usklađena’, a Srbija nema ‘neusaglašene’ preporuke“, navodi se u izveštaju Saveta Evrope.
U tekstu se, među pozitivnim pomacima Srbije, navode izmene zakonodavstva kada je reč o identifikaciji klijenata kazina i transakcijama većim od 2.000 evra.
Srbija je napravila i neophodne korake u oblasti licenciranja računovođa i agenata za nekretnine sa ciljem sprečavanja kriminalaca i njihovih saradnika da budu profesionalno akreditovani i da poseduju kontrolu ili upravaljanje u takvim preduzećima.
U oblasti međunarodne saradnje, finansijski supervizori u Srbiji su sada jasno ovlašćeni da sarađuju sa stranim partnerima, a nametnuta je opšta obaveza nadzornim organima da uspostavi odgovarajuće mere zaštite i poštuje zahteve poverljivosti.
Manji nedostaci konstatovani su u definisanju stvarnih vlasnika, evidenciji pridržavanje uslova koje ispunjavaju advokati i notari, kao i u primeni protivmera srazmernih identifikovanim rizicima.
Izveštaj beleži i značajan napredak u implementaciji novih zahteva kada je reč o virtuelnoj imovini u Srbiji, ali i definiše strateške nedostatke u toj oblasti gde je rejting Srbije smanjen sa „u velikoj meri usklađen“ na „delimično usklađeno“. U Strazburu navode da sledeći izveštaj Srbije o ispunjavanju standarda u oblasti borbe portiv pranja novca i finansiranja terorizma očekuju za dve godine.
Srbija je unapredila mere u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma i napravila značajan napredak u usklađivanju sa međunarodnim standradima u ovim oblastima.