Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, deca u Srbiji češće stradaju kao putnici u vozilu nego kao pešaci.
Veliki procenat dece stradao je zbog nepravilne upotrebe auto-sedišta ili nažalost zbog njegovog nekorišćenja. Sigurnost deteta je odgovornost roditelja i svih koji ih edukuju o pravilnom korišćenju auto-sedišta, kaže za Radio Novi Sad Marijana Jovanović iz Centra za promociju bezbednosti saobraćaja.
„Najbitnija stvar kod auto sedišta je da se koristi na pravilan način. To znači, prvo da autosedište odgovara uzrastu i razvoju detet, zatim da se dete dobro pričvrsti za sedište da ne bi izletetla iz sedišta i treća stvar je da se sedište dobro fiksira za automobil, pčrema uputstvu.
To je garancija da će, iako dođe do nezgode biti zaštićen život onoga što imamo kao najvrednije.
Kod polovnih sedišta moramo biti još oprezniji proveravajući atest sedišta I ako je moguće , istorijat sedišta (da nije učetvovalo u nekoj nezgodi) i rok trajanja jer ona ne bi trebala da se koriste više od nekih 7, 8 godina.
„Mi smo i dalje na parkingu Štranda , svake poslednje nedelje u mesecu, između 11 i13. časova, na besplatnom pregledu sedišta, osim što jemoguće da decembarska bude pomerena na pretposlednju nedelju zbog praznika, a o tome ćemo obavestiti javnost putem društvenih mreža“ rekla je Jovanović.
Takođe držimo predavanja o ovome za buduće roditelje, neka onlajn, neka uživo.
Za svaku nedoumicu roditelji nas mogu pronaći na instagramu i fejsbuku „saveti deci auto sedišta“.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, deca u Srbiji češće stradaju kao putnici u vozilu nego kao pešaci