• Slede rigoroznije kontrole ugostitelja zbog vaučera

    Turistička inspekcija obavlja pojačan inspekcijski nadzor ugostitelja, koji su se prijavili na listu za subvencionisano pružanje usluga smeštaja, a sa ciljem da se moguće zloupotrebe svedu na najmanju moguću meru, kažu u Ministarstvu turizma i omladine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Slede rigoroznije kontrole ugostitelja zbog vaučera
    Foto: Pixabay

    Da podsetimo da je nadzor celog tržišta najavljen i zbog toga što su se odmah posle dodele vaučera na društvenim mrežama pojavili oglasi u kojima se nudi njihova preprodaja. U resornom ministarstvu navode da sistemski način sprečavanja bilo kakve zloupotrebe i kršenja zakona nije moguć, ni u jednoj oblasti, ali zato naši propisi predviđaju kazne koje i te kako mogu i da budu upozoravajuće. Po Zakonu o ugostiteljstvu evidentiranjem korisnika smeštaja na način koji nije propisan zaprećene su za pravna lica, odnosno preduzetnike od 200.000 do 800.000, a za fizička lica od 150.000 do 350.000 dinara.

    S druge strane, zloupotreba subvencija može da sadrži i elemente krivičnog dela, u kom smislu će nadležni organi preduzimati radnje u okviru svoje nadležnosti. Ministarstvo turizma je inače objavilo javnu nabavku za dizajn i štampanje vaučera sa vodenim žigom, pa se u javnosti postavilo pitanje da li je to eventualno zbog zaštite od falsifikovanja. Međutim, kako saznajemo, reč je o vaučerima koji su isti kao i oni koji su štampani prethodnih godina tokom ove akcije, te da se oni ni po čemu ne razlikuju.

    – Vaučeri koje štampa Zavod za izradu novčanica su personalizovani, dakle sa ličnim podacima o korisniku vaučera i podacima o ugostiteljskom objektu u kome se mogu iskoristiti. Kao takvi imaju visok nivo zaštite, a svaki eventualni falsifikat, nesporno upućuje na izvršenje krivičnog dela – navode iz Ministarstva turizma i omladine. Da podsetimo da je prošle nedelje za samo dva sata podeljeno prvih 100.000 vaučera za odmor u Srbiji i da je, na iznenađenje mnogih, odmah krenula i njihova preprodaja. Međutim, ono što mnogi nisu uzeli u obzir i na šta je turistička inspekcija posebno skrenula pažnju je to da vaučeri nisu ni odštampani, a građani koji su dobili potvrde i dalje ne znaju da li su dobili vaučere. Uobičajena je procedura da se tek proverava dokumentacija koja je podneta. Kako su nedavno za Politiku rekli u Udruženju „Moja Srbija”, akcije poput ovih subvencija u turizmu su pokazatelj koliko će se vaučeri u stvari isplatiti. Tokom poslednjih devet godina promet u domaćem turizmu je višestruko uvećan, a veliki broj građana je našao mogućnost zaposlenja i zarade u ugostiteljskoj delatnosti.

    – Vaučeri su pravi dokaz za to, jer sav novac plasiran u domaći turizam ostaje u novčanim tokovima Srbije i veoma brzo se kroz poreze i ostala davanja vraća u budžet – naveli su u ovom udruženju. Oni su, inače, nedavno pozvali nadležne da dodele i dodatne vaučere kako bi svi oni koji su konkurisali mogli da obezbede boravak i odmor u Srbiji. – To bi mnogo značilo i ugostiteljima koji su u obavezi da čuvaju sve rezervacije, a ima ih više od 100.000. Oni bi praktično do novembra morali da čuvaju rezervacije, jer nemaju informacije ko je od gostiju dobio vaučer – objasnili su iz ovog udruženja. Inače, nedavno je ministar finansija potvrdio da će država odobriti dodatne vaučere, ali se za sada ne zna kada će to biti.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]