Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Trifuna, zaštitnika iskrene ljubavi svih hrišćana. …
Crkva ovog sveca slavi kao velikomučenika koji je postradao za hrišćansku veru, ne isključujući njegov značaj kao zaštitnika bračne ljubavi i vernosti, koje su deo hrišćanske propovedi.
Prema hrišćanskom učenju, bračna ljubav je u ravni ljubavi prema Bogu, o čemu svojim delima najbolje svedoče Hristovi velikomučenici, među kojima je i sveti Trifun.
Žitija i hrišćansko stradanje oba svetitelja našli su mesto u „Ohridskom prologu“ vladike Nikolaja Velimirovića, prema kome je velikomučenik Trifun poginuo 250. godine u Nikeji od mača hristobornog rimskog cara Dakija.
Praznik zaljubljenih Zapadne crkve danas obeležavaju Svetog Valentina ili Dan zaljubljenih.
Vladika Nikolaj piše i o Svetom Valentinu koji je bio episkop u italijanskom gradu Interamni, gde se proslavio kao iscelitelj brata rimskog tribuna Frontana i Herimona, sina poznatog filosofa Kratona, čime je mnoge preobratio u hrišćansku veru.
Valentin je sa svojim sledbenicima posečen mačem 273. godine, zapisano je u Prologu.
SPC Dan Svetog Valentina obeležava 30. jula, odnosno 13. avgusta, ali ne kao zaštitnika zaljubljenih.
Vladika Nikolaj govori o skromnosti i isceliteljskoj moći svetitelja Trifuna, koji je „u detinjstvu čuvao guske i jedini mogao pomoći ludoj kćeri cara Gordija“.
Sahranjen je skromno, na sopstveni zahtev, u selu Kampsadi u Frigiji, gde je i rođen.
Svetog Trifuna slave mnogobrojni esnafi, vinogradari, meandžije, a na liturgijama se pominju stradanje svetitelja Trifuna.
Na današnji dan zvanično počinje i orezivanje vinove loze.
Običaji nalažu da se na svetog Trifuna u vinogradu obavlja poseban crkveni obred i na taj način, simbolično, obeleži nova sezona i prizove plodna godina.
Prema narodnom verovanju, ukoliko na svetog Trifuna pada kiša ili sneg, godina će biti kišna i plodna, a ukoliko sija sunce, biće sušna.
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Trifuna, zaštitnika iskrene ljubavi svih hrišćana. …