Srbija će postati deo jedinstvenog platnog sistema sa EU – Kakve će benefite građani osetiti
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je prilikom posete Srbiji istakla da je Srbija na dobrom putu da postane deo SEPE, to jest, Jedinstvenog platnog područja Evrope.
Članstvo u SEPI omogućiće jeftiniji platni promet sa regionom i Evropskom unijom.
Iz Narodne banke Srbije kažu da od 2014. godine teče proces usklađivanja domaćih bankarskih sistema sa SEPA standardima, kao i da je jedino što se čeka zeleno svetlo Evropske unije.
Prilikom posete Srbiji, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da je Srbija na dobrom putu da postane deo SEPE, odnosno Jedinstvenog platnog područja Evrope.
Članstvo u SEPI omogućiće jeftiniji platni promet sa regionom i Evropskom unijom.
Menadžer godine Nebojša Matić na pomen pristupanja Srbije Jedinstvenom platnom području Evrope, kaže da kad god da se to dogodi, to je dobro.
U razgovoru za Euronews Srbija navodi da je on skratio radnu nedelju zaposlenima na četiri dana, poboljšao efikasnost, ali dodaje da je velika prepreka poslovanju malim i srednjim preduzećima činjenica da kad posluju u Evropskoj uniji plaćaju basnoslovne bankarske troškove.
„Prošle godine smo platili 42,5 hiljade evra. Sad zamislite, u poslednjih 10 godina, bude i pola miliona, u zavisnosti od toga koliko je koja godina bila dobra ili nije tako dobra. Sad zamislite da tih 42.500 ne platite? To će biti mali iznosi u odnosu na ove. To je ono što je bitno, em vam novac stiže momentalno, em ne plaćate tako velike provizije“, kaže Matić.
Bankari ističu da članstvo u SEPI znači da ne samo da neće biti ogromnih provizija, nego će i efikasnost biti bolja.
Finansijski konsultant Vladimir Vasić kaže da sada transakcije mogu da traju tri ili četiri radna dana, dok bi pristupom SEPI te transakcije trajale svega nekoliko sekundi. Od toga nas deli, tvrde bankari, momenat pravnog i tehničkog prilagođavanja.
„Očekujemo veliku uštedu za sve nas, naše privrednike, to je sigurno. Očekujemo uštedu i za naše građane. Direktne uplate iz inostranstva građanima su između četiri i 4,5 milijardi godišnje, tako da i naši građani mogu da očekuju boljitak“, kaže Vasić.
Međutim, zvaničnici Evropske unije nedavno su najavili da bi Srbija mogla da zakasni sa ulaskom u Jedinstvenu zonu plaćanja u evrima, i da datum možda neće biti 1. januar 2025. godine.
Kartu za taj voz je, čini se, uspela da nabavi Crna Gora, pa kako stvari trenutno stoje, to će biti i prva zemlja Zapadnog Balkana koja će posle Nove godine uživati u benefitima neplaćanja provizija prilikom transakcija ka i iz Evropske unije.
Srbija je podnela nacrt aplikacije za priključenje SEPA području na preliminarno mišljenje Evropskoj komisiji i Evropskom platnom prometu koja je ocenjena vrlo jasnom i detaljnom, potvrdila je za Euronews Srbija zamenica generalnog direktora Sektora za platni sistem Anastasija Vasiljević.