Najpoluarnije srpske turističke destinacije, sa njima i Beograd, biće krcate za Novu godinu, na šta ukazuju najave i rezervisan smeštaj, a turistički poslenici, pod uslovom da epidemiloške mere na nalože restrkcije, očekuju i značajne brojke u koloni „stranci“.
Ipak ne kao iz perioda pre korone, ali opet značajno više nego pre godinu dana. Već po tradiciji među inostranim gostima prednjačiće građani Republike Srpske i Crne Gore. Uz turiste iz drugih država u okruženju, biće i onih sa udaljenijih meridijana – više sa istočnih nego zapadnih.
U Turističkoj organizaciji Srbije ne barataju brojkama stranih turista za predstojeće praznike, ali ovde kažu da će ih biti više nego na dočeku odlazeće godine.
Na to upućuje ovogodišnji trend rasta broja gostiju koji i dalje nije na nivou 2019. koja je bila rekordna za srpski turizam, ali je za 13 odsto veći nego 2020. godine. U tom povećanju sa 28 odsto učestvuju stranci.
„U Srbiji je zaključno sa krajem oktobra ostvareno pet miliona noćenja. Top destinacije su im Beograd, Novi Sad, Zlatibor, Vrnjačka Banja i Kopaonik. Najviše ih je iz BiH, Turske, Rusije, Indije, Crne Gore i Nemačke, a od smeštaja najviše traže hotele i objekte privatnog karaktera. Sudeći po ovogodišnjem trendu, za praznike očekujemo i povećan broj stranih gostiju“, kažu u TOS-u.
Procenutalno, u rastu dolazaka stranih turista najviše doprinose državljani Nemačke kojih je ove godine 102 odsto više nego prethodne. Za njima Rusi i Turci kojih je 88, odnosno 85 odsto više.
U strukturi stranih turista, Kinezi su sa prvog pali na osmo mesto, iako ih je ove godine 68 odsto više nego prehtodne. Predviđanja su, kažu u TOS-u, da će sve do kraja 2023. turističke sezone biti u znaku domaćih i gostiju iz regiona.
Rusi dolaze i zbog vakcine
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Seničić kaže da postoje najave dolazaka iz inostranstva, ali da će u velikoj meri na njihovu odluku uticati mere Kriznog štaba po pitanju dočeka.
„Najava ima iz zemalja u okruženju – Crne Gore, BiH, Severne Makedonije, Bugari i Rumuni zainteresovani su za dolazak u istočne delove Srbije. Zbog interesovanja iz Turske uveden je i drugi let nedeljno ka Beogradu. Veće je interesovanje ruskih turista. Jedan razlog tome je sam doček, a drugi mogućnost vakcinisanja vakcinom koja nije Sputnjik“, objašnjava Seničić.
U Beogradu „stan na dan“ rasprodat
Od ukupnog broja stranaca koji posete Srbiju, njih 48 odsto odsedne u Beogradu gde je za prvih deset meseci 2021. ostvareno 960.000 noćenja. Dobra ponuda na prestoničkim trgovima dovela je do toga da je sav smeštaj po principu „stan na dan“ rasprodat, uglavnom u trodnevnom aranžmanu po ceni od 70 do 130 evra za jednu noć po osobi.
„Sve velike apartmane, u kojima može da organizuje proslava Nove godine, izdali smo odavno. Imali smo ih nekoliko u ponudi i cena im je veća nego u regularnim stanovima na dan“, poručili su iz jedne beogradske agencije koja se bavi izdavanjem nekretnina.
Zlatiborci za praznike očekuju oko 45.000 turista dnevno
Užički kraj sa Zlatiborom kao perjanicom turizma ove godine beleži 31 odsto više posetilaca nego prošle godine. Stranaca je u odnosu na 2020. više za 118. odsto.
Kako kažu u Turističkoj organizacijiji regije „Zapadna Srbija“, značajno više inostranih gostiju očekuje se upravo na Zlatiboru, po običaju iz Crne Gore i Republike Srpske, ali i drugih država. Zlatiborci za praznike očekuju oko 45.000 turista dnevno.
Bajina Bašta sa Tarom i Drinom strancima je mnogo interesantija u letnjim mesecima nego zimi. Mokra Gora sa svojom „Šarganskom osmicom“ konstantno privlači strane turiste, a za novogodišnje praznike biće ih, osim iz Crne Gore i BiH, i iz Holandije, Nemačke, Ujedinjenih Arpskih Emirata, Švedske, Rusije, a radi se o individualnim rezervacijama.
Na Kopaoniku skoro sve rezervisano
Iz Turističke organizacije „Raška“ kažu da je već u prvoj polovini decembra za novogodišnje praznike i zimski raspust na Kopaoniku rezervisano oko 90 odsto smeštajnih kapaciteta.
Među strancima za Novu godinu najviše će biti gostiju iz Severne Makedonije, a zbog malo blažih epidemioloških mera biće i Rumuna.
„Vraćaju se strani turisti. Situacija se malo stabilizovala i verujem da ćemo imati za 10-15 odsto bolju sezonu od prošlogodišnje, što najviše zavisi od snega“, kažu u TO „Raška“.
Za Novi Sad najviše se raspituju Rusi
Novi sad već nekoliko nedelja drma pretpraznična groznica, a najviše se „tresu“ ugostitelji koji se nadaju da će finansijski bolje proći u odnosu na doček 2021. Vojvođanska prestonica pripremila je bogat program za doček, a u Turističkoj organizaciji Novog Sada kaže da je interesovanje veliko, i da su se među strancima za ovaj grad najviše raspitivali Rusi.
„Tradicionalno veliko interesovanje za dolazak u Srbiju iskazali su ljudi iz regiona, najviše iz BiH i Hrvatske, a zatim iz Slovenije, Crne Gore i Severne Makedonije. Vraća nam se i nešto malo Kineza, Nemaca i Grka, a interesantno je veliko interesovanje pokazuju i turisti iz Francuske i Turske“, kaže Tihana Putin, analitičar za promociju turističke ponude TONS.
Najpoluarnije srpske turističke destinacije, sa njima i Beograd, biće krcate za Novu godinu, na šta ukazuju najave i rezervisan smeštaj, a turistički poslenici, pod uslovom da epidemiloške mere na nalože restrkcije, očekuju i značajne brojke u koloni „stranci“.