Šta će biti sa inostranim kruzerima koje su poplave u Evropi zatekle u našoj zemlji
Zbog poplavnog talasa na Dunavu, koji je stigao u Mađarsku, kruzeri koji su u donjem toku, produžiće svoj boravak u Srbiji. Iako će program putovanja morati da se prilagodi, putnici nisu ugroženi.
Nakon par nedelja skraćene plovidbe ka Crnom moru, zbog niskog vodostaja na granici Bugarske i Rumunije, kruzeri koji sada plove uzvodno Dunavom putovaće duže kroz Srbiju, jer je vrh poplavnog talasa stigao u Mađarsku. Iz oba razloga broj pristajanja u Tvrđavu Golubački grad se utrosturčio.
“Imamo poveći broj vanrednih pristajanja, to su kompanije i kruzeri koji su se u ovom trenutku zadesili u donjem toku Dunava i koji adaptiraju svoj plan, čekaju razvoj situacije u gornjem toku Dunava, tako da organizuju ture za svoje goste i kod nas vanredno sad u ovoj situaciji”, objašnjava za RTS Marko Milojković, pomoćnik direktora Društva „Tvrđava Golubački grad”.
U ovom trenutku u sektoru Srbije nalazi se dvadeset brodova sa više od tri hiljade turista. Mnogi će svoje putovanje uglavnom završiti ovde, jer će porast vodostaja dugo trajati da bi čekali na brodu.
“Kada je baš opasnost, postoji zabrana plovidbe i ne mogu da budu ugroženi. Ono što je ugroženo je program ekskurzija, ako im je obećano da će doći do Beča, verovatno neće doći, neće videti Beč, ali postoji opcija da negde idu autobusima. Prosto sama ekskurzija je to što je gubitak, a što se tiče zdravstvenog stanja, definitivno nema nikakve bojazni”, kaže Ivana Mihailović, Prvo parobrodsko društvo.
Prednost Srbije je što trenutno ima čak 6 pristaništa na kojima se mogu vezati kruzeri, kako bi se putnici iskrcali ili sačekali da nastave svoje putovanje kada bude bezbedno.