• Šta donosi novi zakon o sajber bezbednosti

    Svako drugo malo ili srednje preduzeće nema jasnu proceduru u slučaju hakerskog napada. Ništa se bolje ne snalaze ni građani. Malo ih zna koji napad kome da prijave. Zato se priprema novi zakon koji bi trebalo da obezbedi bolju zaštitu podataka, uz jaču inspekciju i veće kazne.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Šta donosi novi zakon o sajber bezbednosti
    Foto: Pixabay

    Od nekoliko hiljada dinara do miliona, štete su koje građani svakodnevno prijavljuju zbog prevara na internetu. Ukupno, za devet meseci, 54 miliona dinara.

    Iz Nacionalnog tima za hitne intervencije kažu da ne prijavljuju sve prevare i da su iznosi mnogo veći.

    „Ti napadi više nisu učestali preko mejla, već idu putem društvenih mreža, gde korisnicima stižu sponzorisani oglasi koji nude veliku zaradu. Oni krenu sa kliktanjem na linkove, unošenjem podataka, i ostaju bez svog novca“, objašnjava predstavnik Ratela, Nacionalnog CERT-a, Jovan Milosavljević.

    Ističe da je veoma česta pojava i hakovanje uređaja, kako bi se preuzimali lični podaci.

    Šta donosi novi Zakon

    Sigurnost bi trebalo da poveća novi Zakon o informacionoj bezbednosti, navodi RTS.

    Nacrt je spreman, usklađen sa direktivama EU, a usvajanje se očekuje sledeće godine.

    Direktor Registra nacionalnog internet domena Srbije Dejan Đukić kaže da to privredi donosi više obaveza, ali i veću bezbednost informacionih sistema.

    „Građanima donosi novi vid zaštite i jasnu proceduru kako da zaštite svoja prava“, objašnjava Đukić.

    Gorazd Božič iz CERT-a Slovenije ipak navodi da je jedna stvar dolazak regulative, a druga da li su države sposobne da ih primene.

    „Možemo napisati zakon koji je super na papiru, ali ako nemamo kapacitete da sporovodimo ono što regulativa određuje, onda imamo problem“, ističe sagovornik iz Slovenije.

    Božič objašnjava da ni Slovenija nije stigla da pripremi zakon do 17. oktobra. Zna, kaže, da ni Austrija nije primenila zakon.

    Prepreka i ranije doneti propisi

    Milan Vojvodić iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija kaže da je limit za kazne dva miliona dinara, osim ako Zakon o prekršajima ne definiše određenu oblast kao izuzetak.

    „Informaciona bezbednost nije predviđena kao izuzetak i nismo mogli da predvidimo kazne veće od dva miliona iako smo svesni da NIS2 (direktiva EU o sajber-bezbednosti) ima dosta veće kazne“, kaže Vojvodić.

    Ni veće kazne ne smanjuju broj hakerskih napada.

    Stručnjaci ponavljaju: „ponašajte se odgovorno“. Lozinke treba da sadrže kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i znakova.

    Pazite sa kim delite lične podatke, kupujte samo na pouzdanim sajtovima.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Šta donosi novi zakon o sajber bezbednosti

    Svako drugo malo ili srednje preduzeće nema jasnu proceduru u slučaju hakerskog napada. Ništa se bolje ne snalaze ni građani. Malo ih zna koji napad kome da prijave. Zato se priprema novi zakon […]