Šta se sve nalazi u falsifikovanom medu
Mnogo je saveta kako može da se prepozna pravi med, ali pčelari tvrde da je u stvari, to vrlo teško.Metode falsifikovanja ove namirnice se stalnu usavršavaju i zato je gotovo nemoguće otkriti da li je reč o prevari. Zato se kupci oslanjaju na deklaracije i smatraju da je proizvod autentičan ukoliko je tako deklarisan. Međutim to izgleda nije uvek tako.
Generalni je savet kupcima da med kupuju od proverenih proizvođača, a ako se snabdevaju u trgovinama da provere da li je med mešavina, ko ga pakuje, ko proizvodi… Dosadašnja istraživanja su pokazala šta se sve koristi u kopiranju ove zdrave namirnice.
INVERTNI SIRUP (sirup dobijen hidrolizom konzumnog šećera saharoze, a koji sadrži prilično jednak sadržaj glukoze i fruktoze, kao što je to slučaj sa medom).
PIRINČNI SIRUP ILI TAMNI PIRINČANI SIRUP dobija se tokom prerade pirinča i tamne je boje, pa se često koristi za falsifikovanje šumskog meda-medljike.
MELASA taman sirup koji se dobija kao nusproizvod pri preradi šećerne trske i šećerne repe u konzumni šećer) može u sebi sadržati teške metale ukoliko nije pažljivo prečišćena.
SIRUP „JEOT“ koji se tradicionalno proizvodi u Koreji od parenog pirinča, slatkog krompira, kukuruza (po boji veoma liči na cvetni med, a u nekadašnjoj Koreji su ga dugo poistovećivači sa medom.
GLUKOZNI SIRUP prozirne boje, često se meša sa melasom radi bojenja ili sa rastvorenim medom, kako bi se razredio i dobio tragove polena koji ga čine boljim falsifikatom.