Stefan Radević, kustos u Prirodnjačkom centru: Siguran sam da su dinosaurusi jako interesantni, pogotovo mlađoj populaciji
Stotine naučnica i naučnika, sadašnjih i budućih, udružilo je snage u organizaciji najveće naučne zabave u regionu – Festivala nauke, koji će se održati od 4. do 6. maja u svom prepoznatljivom formatu, na Beogradskom sajmu u Halama 3 i 3a, na više od 6.000 m2.
Uzbudljivi eksperimenti koji razbijaju mitove, postavke koje će vas naterati da preispitate brojne (pseudo)istine, druženja koja će vam otkriti zabavno lice nauke. I sve tu uz koračanje kroz vreme, skakanje sa meridijana na meridijan, pa čak i putovanje daleko izvan granica naše planete.
Prirodnjački centar u Svilajncu je ustanova koja postoji sedam godina i pažljivo gradi poziciju lidera u oblasti naučnog turizma na Balkanu. Beleži oko 100.000 posetilaca godišnje, od čega su najbrojnije porodične posete, đačke ekskurzije, ali podjednako je atraktivan za sve generacije.
Pirodnjački centar Srbije iz Svilajnca za Festival nauke priprema poseban program pod nazivom „(D)oživi Juru!“ u okviru kojeg ćemo imati priliku da vidimo originalni fosil dinosaurusa star 65 miliona godina. Upoznaćemo najzanimljivije biljojede tog vremena, ali i po nekog predatora. Saznaćemo kako su živeli dinosaurusi i gde, a uz pomoć njihove aplikacije moći ćemo da napravimo i fotografiju sa diplodokusom-
Prema rečima zaposlenih u Prirodnjačkom centru, ova ustanova je postala nacionalno važan centar nauke, edukacije i turizma, jer se ovim oblastima bavi na jedan sistematičan, pristupačan i interaktivan način. Misija i zadatak Prirodnjačkog centra je da čuva prirodna bogatstva naše planete, da sakuplja i prezentuje naučna saznanja, podstiče nova, da učestvuje u stvaranju budućih generacija koje će voleti prirodu i nauku i da neguje i promoviše kulturu muzejskog izlaganja. O tome razogovaramo sa Stefanom Radevićem, kustosom u Prirodnjačkom centru.
Kako ste se odlučili za program „(D)oživi Juru!“ i šta izdvajate kao najzanimljivije za posetioce?
Najzanimljivije unutar naše postavke jestu originalni fosili dinosaurusa stari preko 70 miliona godina. Siguran sam da su dinosaurusi jako interesantni, pogotovo mlađoj populaciji, te je i objašnjavanje načina života dinosaurusa jako zanimljivo.
Zbog čega je važno da deca i mladi vide vašu postavku?
Svi posetioci naše postavke imaće priliku da se upoznaju sa različitim vrstama dinosaurusa, ali i da vide originalni fosil, što predstavlja pravo jedno paleontološko blago.
Koji je to idealan balans između “zabavnog” i “ozbiljnog” kada govorimo o načinu na koji predstavljamo nauku, i kako ste vi pristupili ovom pitanju?
Često volimo da kažemo da su dinosaurusi veoma popularni i jako je teško odrediti granicu između zabave i nauke kada su oni u pitanju. Za Prirodnjački centar oni predstavljaju jedno važno nastavno sredstvo pomoću kojeg deci objašnjavamo kako i zašto trebaju da se bave naukom.
Kako vidite značaj samog Festivala nauke u širem smislu?
Smatram da pored naučnih činjenica, jedan važan deo nauke predstavlja i popularizacija iste. Ustanove poput naše i sajmovi popu Festivala nauke, predstavljaju idealnu priliku za to.
Tema ovogodišnjeg Festivala nauke je NOVO DOBA koje nam je ubrzano došlo zahvaljujući svetskoj pandemiji. Festival ovim sloganom želi da ukaže na promene koje su nam se dogodile tokom godina izolacije – na percepciju sveta oko nas, a najviše nauke i naučnih dostignuća. Više o programu festivala pročitajte na linku: https://festivalnauke.rs
Stotine naučnica i naučnika, sadašnjih i budućih, udružilo je snage u organizaciji najveće naučne zabave u regionu – Festivala nauke, koji će se održati od 4. do 6. maja u svom prepoznatljivom formatu, na Beogradskom sajmu u Halama 3 i 3a, na više od 6.000 m2.