Šteta od sajber napada u prvih devet meseci oko 54 miliona dinara
Šteta od sajber napada koji su prijavljeni Nacionalnom CERT-u Republike Srbije u prvih devet meseci ove godine iznosi oko 54 miliona dinara.
Takozvanih sajber napada nisu pošteđene ni kompanije. Stručnjaci upozoravaju da bi trebalo biti oprezan prilikom komunikacije, posebno na društvenim mrežama.
Na meti hakera sve češće se nalaze velike kompanije. Upravo na njihovu adresu stiže veliki broj mejlova u kojima se od korisnika traže poverljivi podaci. Prvi test naše opreznosti.
„Fišing i dalje postoji kao primarni oblik napada na sve tipove korisnika, bilo da je u pitanju privatno lice, bilo da je u pitanju kompanija. Cilj je da se dođe do poverljivih informacije, kako ličnih tako i finansijskih i na taj način se preuzimaju finansijska sredstva od građana“, rekao je Jovan Milosavljević iz Službe za informacionu bezbednost RATEL-a.
Neopreznim korišćenjem društvenih mreža takođe možemo postati lak plen.
„Te kampanje su kontinuirane, agresivne. Što veći broj pratilaca neko ima na određenoj društvenoj mreži izloženiji je takvom tipu poruka, takvom tipu sadržaja. Komunikacija putem društvenih mreža, oglašavanje na društvenim mrežama je nešto čemu ljudi treba vrlo delikatno da pristupe i da zaista povedu računa jer upravljaju reputacijom te firme na internetu“, kazala je Dijana Milutinović iz Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“.
Da neopreznost u komunikaciji može skupo da košta upozoravaju stručnjaci.
„2022. godine smo imali nešto više od 8 miliona dinara štete, 2023. godine šteta je prešla 15 miliona, a do prvog oktobra ove godine već imamo štetu koja prelazi 54 miliona dinara. Taj eksponencijalni rast je vrlo primetan i moramo učiniti više kako bismo pomogli građanima da steknu osnovne nivoe sajber higijene i da ne postanu žrtve sajber napada na tako jednostavne načine“, napomenuo je Milosavljević.
Primenom osnovnih bezbednosnih mera građani u velikoj meri mogu da se zaštite od sajber napada. Ni u kom slučaju ne otvarajte linkove koji su navedeni u poruci ili mejlu i nemojte da stupate u komunikaciju sa pošiljaocima bez prethodne provere.