• Strah od starijih vozača: Rigorozne provere i brojne predrasude

    Zakonom u Srbiji predviđeni su redovni lekarski pregledi za starije vozače, kao i obavezna obnova vozačke dozvole nakon 65. rođendana. Iako vlada stereotip da stariji vozači donose nevolje u saobraćaju, predviđene su rigorozne provere njihovih vozačkih sposobnosti. Otvara se pitanje u kojoj meri je potrebno kontrolisati starije vozače i je li ta kontrola adekvatna.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Strah od starijih vozača: Rigorozne provere i brojne predrasude
    Foto: Pixabay

    Velika zastupljenost starijih vozača u saobraćaju je mač sa dve oštrice. Stariji vozači donose iskustvo i opreznost na cestu, često vozeći sporije i pažljivije, što može smanjiti rizik od nesreća. Međutim, s vremenom se kod njih mogu pojaviti fizički i mentalni izazovi poput smanjene brzine reakcije i problema s vidom, što može znatno uticati na njihovu sposobnost sigurne vožnje.

    „Imam 76 godina a vozim i dalje, i to bezbedno, a počeo sam još u ranim dvadesetim“, kaže za „Vreme“ profesor Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić.

    Kaže da su stariji građani koji žele da još uvek budu za volanom u Srbiji uglavnom bezbedni i sposobni vozači, s obzirom na to su u obavezi da odlaze na redovne lekarske kontrole na kojima se porveravaju njihove sposobnosti, refleksi i čula vida i sluha.

    „Kod nas se posvećuje ozbiljna pažnja starijim vozačima . Ukoliko lekar na pregledu uoči da postoji neki zdravstveni problem koji može dovesti pacijenta do nebezbedne vožnje, mora o tome da obavesti MUP, koji je onda u obavezi da tom građaninu suspenduje vozačku dozvolu. Prilikom ovih pregleda lekari moraju biti jako rigorozni“, objašnjava Vujanić.

    Rigorozne kontrole posle 65. rođendana

    Dodaje da lekarske preglede nalaže i procedura obnove vozačke dozvole za sve vozače koji navrše 65 godina starosti. Nakon toga vozaču automatski više ne važi vozačka dozvola, a njeno trajanje smanjuje se sa 10 na 5 godina.

    Na ovaj način zakon primorava starije vozače da češće kontrolišu svoje zdravstveno stanje i tako se osiguraju da svojom vožnjom nikoga ne ugrožavaju.

    Profesor Vujačić napominje da je kontrola još rigoroznija kada su u pitanju vozači Gradskog prevoza i taksisti, koji su u obavezi da odlaze na redovni lekarski pregled na svakih 6 meseci.

    Izazivaju manje nesreća, ali su češće krivci

    Iako ne postoje tačni statistički podaci o tome koliki procenat saobraćajnih nesreća u Srbiji izazivaju stariji vozači, brojna istraživanja iz drugih zemalja ukazuju na to da, iako taj broj nije značajno veliki, kada do nesreće dođe, krivci su u najvećoj meri upravo stariji.

    Prema podacima Statističkog zavoda za 2022. godinu, 77.700 osoba starijih od 65 godina učestvovalo je u saobraćajnim nesrećama u Nemačkoj sa povređenim osobama. To je 15 odsto svih učesnika u nesrećama.

    No, druga statistika pokazuje gotovo suprotno: ako su vozači stariji od 75 godina uključeni u nesreću, oni su u 77 odsto slučajeva glavni krivci. I čak češće nego vozači početnici u dobi od 18 do 20 godina.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Poskupelo gorivo

    Na pumpama u Srbiji u narednih sedam dana maksimalna maloprodajna cena BMB 95 biće 181 dinara, dok je cena za evrodizel 197 dinara za […]

    Počela saslušanja u Tužilaštvu u Novom Sadu

    U Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici, kada je zbog obrušavanja nadstrešnice živote […]