• Svečano otvoreno 11. izdanje manifestacije “Dani slovenačkog filma” u Jugoslovenskoj kinoteci

    Jedanaesto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma svečano je otvoreno u sredu, 7. maja u „Sali Makavejev“ Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenskoj kinoteci. Prisutnima su se obratili Ksenija Zelenović, zamenica direktora Jugoslovenske kinoteke, Saša Verbič – predsednik Društva Slovenaca „Sava u Beogradu“ i predsednik Nacionalnog saveta slovenačke narodne manjine u Srbiji, Nerina Kocjančič iz Filmskog centra Slovenije, Nj. E. dr Slobodan Šešum, ambasador Republike Slovenije u Beogradu, i glumac Tihomir Stanić, koji je svečano otvorio festival.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Svečano otvoreno 11. izdanje manifestacije “Dani slovenačkog filma” u Jugoslovenskoj kinoteci
    Foto: Dejan Živadinović

    Ksenija Zelenović je u svom govoru navela da će publika moći da se upozna sa pažljivo odabranom selekcijom slovenačkih filmova, ali i da prisustvuje razgovorima sa slovenačkim autorima i umetnicima koji će se voditi nakon projekcija. Posebno je preporučila projekciju filma „Da li je bilo nečeg avangardnog?“ u režiji Matevža Jermana i Jurija Medena: „Ovaj film predstavlja veoma uspešan pokušaj da se dočara eksperimentalna filmska scena u Sloveniji od šezdesetih do devedesetih godina prošlog veka. Film sam imala priliku da pogledam pre nedelju dana u okviru godišnje konferencije svetskih filmskih arhiva u Montrealu, gde je izazvao veliko interesovanje svetske arhivske zajednice. Jugoslovenska kinoteka je zainteresovana i već je u pregovorima sa Slovenačkom kinotekom da se prikaže ciklus eksperimentalnih filmova koji se ovde pominju“.

    Nj. E. dr Slobodan Šešum je istakao: „Dani slovenačkog filma postali su jedan od najvećih promotivnih događaja Slovenije u Srbiji. Raduje me i što je će jedan okrugli sto biti na temu Evropske prestonice kulture 2025. Pre svega zato što sam ja iz Nove Gorice, a potom i zato što je taj grad gde su nekad bile granice, Nova Gorica i Gorica, danas zajednički postao Evropska prestonica kulture gde mladi kreativno sarađuju. Danas taj grad živi kao jedan i kao simbol Evrope, simbol sarađivanja.”

    Saša Verbič je u, ime Društva Slovenaca „Sava”, pozdravio goste koji su svojim prisustvom uveličali ovaj događaj, Njegovu Ekselenciju Slobodana Šešuma, zatim pomoćnika Ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Žarka Stepanovića, domaćine iz Jugoslovenske kinoteke – Jugoslava Pantelića i Kseniju Zelenović, direktora Filmskog centra Srbije – Ivana Karla, te brojne goste iz Slovenije koji su gosti festivala.

    Nerina Kocjančič je navela da je vrlo ponosna što DSF postoji već 11 godina, te se zahvalila Društvu Slovenaca „Sava” u Beogradu, Jugoslovenskoj kinoteci i Filmskom centru Srbije. „Stvarno se nadam da će ova manifestacija još dugo trajati”, istakla je Kocjančić i podsetila da je film Francija Slaka „Prestupnici”, koji je prikazan na otvaranju, bio poslednji film ovog autora u Jugoslaviji.

    Tihomir Stanić je u svom obraćanju naveo: „Slovenačka kultura je duboko utkana u moje lično obrazovanje, vaspitanje i pogled na svet. Shvatio sam koliko su mi značili i Cankar, i Sluga Jernej i njegovo pravo, i Kekec i Ciciban, i Družina Sinji galeb. Shvatio sam koliko mi nedostaju Ratko Polič i nikad prežaljeni Jernej Šugman, i koliko puta sam gledao Milenu Zupančič i obožavao je”. Stanić je pomenuo i filmove koje radio u saradnji sa slovenačkim producentima, zaključivši da je na taj način i on postao deo slovenačke kinematografije, sa velikom svešću koliko je slovenačka kultura deo njegovog bića.

    Nakon svečanog otvaranja održana je projekcija digitalno restauriranog filma „Prestupnici” reditelja Francija Slaka iz 1987. godine. Ovaj poznati politički triler snimljen je na području Gorice (Italija) i Nove Gorice (Slovenija), koji udruženi ove godine nose titulu Evropske prestonice kulture pod sloganom GO! Borderless.

    Prvog festivalskog dana održano je i predstavljanje Kinoateljea kroz retrospektivnu programsku celinu „Orijent Istok/Okcident Zapad – Granica kroz film i istoriju“, a koja je deo projekta GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia. U izboru Kinoateljea, čije predstavnice su bile i gošće DSF-a, publika je prvog dana, uoči svečanog otvaranja revije, bila u prilici da pogleda četiri dokumentarna filmska ostvarenja: „Naši američki dani“ Kjare Barbo i Andreje Manjanija, „Ždralovi lete na jug“ Dorice Makuc, „Abesinija“ Karpa Godine i „Kras“ Franka Điraldija.

    U pratećem programu, prvog dana DSF-a otvorena je i izložba plakata sa prethodnih izdanja revije, odabrani plakati iz filmskih ostvarenja Igora Pretnara, kao i plakati GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia, a održana je i promocija monografije „Od Kekeca do Hjustona: DSF 10“. 

    U okviru glavnog programa DSF-a publika će premijerno u Srbiji moći da pogleda dugometražni film „Porodična terapija“, nagrađivani celovečernji debi rediteljke Sonje Prosenc. Film je premijerno prikazan na prestižnom Tribeka festivalu u Njujorku, dok je na festivalu u Portorožu 2024. godine ovenčan sa čak devet nagrada Vesna. Pored ovog ostvarenja, u glavnom programu će biti prikazani i igrani filmovi „To je pljačka“ Gregora Andolšeka i „Pet minuta raja“ Igora Pretnara iz 1959. godine. U okviru dokumentarnog programa biće prikazana ostvarenja „Trenutak reke“ Anje Medved i Nadje Velušček, „Ajzenštajnov učenik: Reditelj Igor Pretnar u Moskvi“ u režiji Slavka Hrena, „Kino Volta“ Martina Turka, „Ars“ Amira Muratovića, „Telo“ Petre Seliškar, kao i film „U mojim snovima svake noći raste drvo“ Vida Hajnšeka.

    Program DSF+ publici predstavlja dugometražni dokumentarac „Da li je bilo nečeg avangardnog?” Matevža Jermana i Jurija Medena, kratke animirane filmove „Mačak pred vratima“ Ane Čigon i „Budućnost… je upravo onakva kakvu ste je zamislili” Sare Bezovšek, kao i kratke i eksperimentalne dokumentarce „…hej“ Davorina Marca, „U tihoj dolini“ Vladimira Šojata, “Clouds Over” Ane Elizabet Tasel i “VEL_VET_VEL” Mihe Možine.

    U novoj programskoj celini posvećenoj najmlađima, programu DSF za decu/DSF za otroke, biće prikazana dva filma: kratak animirani „Tri ptičice“ Zarje Menart i ostvarenje „Ne dajemo igralište“ Klemena Dvornika iz 2024. godine.

    U okvirnu govornog programa biće održana tribina na temu „Mediji i kultura povodom filma Ars Amira Muratovića“, a završnog dana DSF-a, u okviru polučasovnog bloka, biće prikazani i filmovi polaznika radionice „Kinoaktiv“ Društva Slovenaca „Sava“ 2024/2025.

    Organizatori Dana slovenačkog filma su Društvo Slovenaca „Sava“ u Beogradu, uz pokroviteljstvo Ambasade Republike Slovenije u Beogradu, Ministarstva kulture Republike Slovenije, Kancelarije za Slovence u inostranstvu i svetu, Ministarstva kulture Republike Srbije, Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine i partnersku podršku Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenske kinoteke, Filmskog centra Slovenije i Filmskog centra Srbije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija