U Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja o kojem bi poslanici, kako je najavio ministar prosvete Branko Ružić, trebalo da raspravljaju sledeće sedmice, predviđeno je da školska godina počinje 1. septembra, izvođenjem himne Srbije, a završava se 31. avgusta naredne godine.
Ukoliko ustanova ne izvede himnu predviđena je kazna u iznosu od 100.000 do 1.000.000 dinara, odnosno novčana kazna od 25.000 do 100.000 dinara za direktora ili odgovorno lice ustanove.
Ista novčana kazna važi, između ostalog, i ukoliko ustanova ne upiše dete u predškolsku ustanovu, odnosno osnovnu školu radi pohađanja pripremnog predškolskog programa, ne upiše dete u osnovnu školu, ne donese razvojni plan i godišnji plan rada u roku propisanom zakonom ili ih ne primenjuje, sprovodi ogled bez odobrenja ministra ili vrši statusne promene, ne donese blagovremeno, odnosno ne ostvaruje program obrazovanja.
U predloženom zakonu se navodi da se učenik ocenjuje najmanje četiri puta u polugodištu u osnovnom i tri puta u srednjem obrazovanju i vaspitanju, a ako je nedeljni fond časova obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti jedan čas – najmanje dva puta u polugodištu.
Ružić je nedavno, komentarišući to što je forum beogradskih gimnazija pozvao ministarstvo na čijem je čelu da razmotri mogućnost izmene ovog zakona u cilju ukidanja zaključivanja ocena na kraju polugodišta, rekao da je Ministarstvo otvoreno za razgovore na tu temu.
„Ali situacija trenutno nije takva da ćemo u ovim izmenama i dopunama zakona pristupiti tim intervencijama“, naveo je Ružić.
U predloženom rešenju se navodi da Ministarstvo prosvete treba da uspostavi informacioni sistem za sprovođenje ispita u kojem se, između ostalog, unose iskazane želje učenika za upis u srednju školu, odnosno fakultet.
Obradu podataka vrši Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja – Centar za ispite, u svrhu pripreme i sprovođenja ispita, a podaci o rezultatima ispita dostavljaju se srednjim školama, odnosno fakultetima.
Prema Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju opštu, stručnu i umetničku maturu prvi put će polagati učenici upisani u srednju školu od školske 2020/2021. godine, odnosno prvi ispiti biće organizovani školske 2023/2024. godine.
Između ostalog, definisano je i da plan i program nastave i učenja verske nastave, na usaglašeni predlog tradicionalnih crkava i verskih zajednica, po pribavljenom mišljenju organa nadležnog za poslove odnosa sa crkvama i verskim zajednicama donosi ministar.
Organizovanje i ostvarivanje verske nastave prati Komisija za versku nastavu koju obrazuje vlada na period od šest godina.
Predviđeno je i da se prijem u radni odnos na neodređeno vreme vrši na osnovu konkursa koji raspisuje direktor, a da konkurs sprovodi komisija.
Kao osnovni razlog za donošenje predloženih izmena zakona navodi se blagovremeno stvaranje uslova za efikasnu i stručnu pripremu za realizaciju ispita kojim se završava određeni nivo obrazovanja.
Sednica o zakonima iz oblasti obrazovanja sledeće nedelje u parlamentu
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić sazvao je za narednu nedelju dve sednice, a na dnevnom redu prve od njih, u utorak, razmatraće se više zakona iz oblasti prosvete među kojima su izmene Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Za tu sednicu predloženo je 17. tačaka dnevnog reda, među kojima su i predlozi Zakona o inovacionoj delatnosti kao i izmene Zakona o prosvetnoj inspekciji.
Pored toga, poslanici će odlučivati i o predlozima Zakona o tržištu kapitala, izmenama Zakona o elektronskom fakturisanju, kao i izmenama Zakona o utvrđivanju druge garantne šeme kao mera dodatne podrške privredi usled produženog negativnog uticaja pandemije.
Kako je navedeno, predmet razmatranja biće i izmene Zakona o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine, Zakona o elektronskim medijima, predlogu Zakona o kulturnom nasleđu.
Poslanici treba da razmotre i zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Evropske unije o učešću Republike Srbije u programu Kreativna Evropa (2021-2027).
Na dnevnom redu naći će se i Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma o zajmu LD 2079 (2021) između Banke za razvoj Saveta Evrope i Republike Srbije za Projektni zajam – Univerzitetska infrastruktura, Zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu za Projekat izgradnje državnog puta 1.B reda br. 27 Loznica – Valjevo – Lazarevac, deonica Iverak – Lajkovac između kineske Export-Import banke, kao Zajmodavca i Srbije koju zastupa Vlada.
Pored toga, kako je saopšteno iz parlamenta, na dnevnom redu biće i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Kraljevine Kambodže o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša, kao i Lista kandidata za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.
Na drugoj sednici, koja je zakazana za naredni četvrtak poslanici će razmatrati jednu tačku dnevnog reda – Predlog odluke o izboru na funkciju javnih tužilaca.
U Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja o kojem bi poslanici, kako je najavio ministar prosvete Branko Ružić, trebalo da raspravljaju sledeće sedmice, predviđeno je da školska godina počinje 1. septembra, izvođenjem himne Srbije, a završava se 31. avgusta naredne godine.