• U Srbiji beskontaktna plaćanja koristi 80 odsto građana

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    U Srbiji 80 odsto građana koristi beskontaktna plaćanja, a trećina bi da plaća do 5.000 dinara bez PIN-a, pokazuje istraživanje Mastarkarda.

    Takođe, 68 odsto ispitanika bi volelo da potvrđuje plaćanje skeniranjem lica ili otiska prsta.

    Beskontaktna plaćanja se najviše koriste u supermarketima (79 odsto), na benzinskim pumpama (42 odsto) i prilikom kupovine garderobe (40 odsto), ali ne zaostaju ni medicinske ustanove (33 odsto) i drogerije (28 odsto), kao ni državne institucije i šalteri lokalne samouprave (devet odsto) koji su POS terminale za kartično plaćanje dobili tokom 2019.

    Kao glavnu prednost beskontaktnih plaćanja, ispitanici ističu da su ona brža i jednostavnija od drugih platnih metoda (79 odsto), a ukazali su i na više aspekata njihove sigurnosti, počevši od toga da kartica sve vreme ostaje u ruci korisnika (31 odsto), preko sigurnosnih tehnologija koje su primenjene (26 odsto), do činjenice da beskontaktna plaćanja smanjuju zdravstvene rizike u trenutnim okolnostima pandemije (21 odsto).

    Kada je reč o iznosima koji se plaćaju beskontaktno, studija pokazuje da su iznosi do 4.000 dinara odnosno oni za koje nije potrebno unositi PIN kod, blago zastupljeniji u odnosu na iznose preko te cifre koji se takođe mogu platiti prislanjanjem kartice ili mobilnog telefona i uz unošenje PIN koda (26 prema 21 odsto), navedeno je u saopštenju.

    Kada su ti veći iznosi u pitanju, beskontaktna plaćanja su korišćenija od gotovinskih plaćanja (20 odsto), što je još jedan pokazatelj sve veće popularnosti ove platne metode.

    Plaćanja putem mobilnih novčanika, odnosno beskontaktna plaćanja mobilnim telefonom iz aplikacije u kojoj se nalazi digitalizovana platna kartica, predstavljaju opciju za koju je zainteresovano 67 odsto.

    Kao srodne opcije plaćanja za koja se koriste mobilni telefoni, ispitanici su istakli i prenos sredstava putem broja telefona (41 odsto), prenos sredstava sa jedne kartice na drugu putem servisa kao što je MoneySend (38 odsto) i plaćanja iz m-banking aplikacija (33 odsto).

    U Srbiji 80 odsto građana koristi beskontaktna plaćanja, a trećina bi da plaća do 5.000 dinara bez PIN-a, pokazuje istraživanje Mastarkarda.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Stiglo krdo rečnih bivola u Obedsku baru

    U Specijalni rezervat prirode Obedska bara stiglo je krdo od 19 rečnih bivola — devet ženki i jedan mužjak, uz još devet teladi koji će svojom pašom i životnim navikama omogućiti obnovu […]

    Kombi udario studenta na blokadi kod DIF-a

    Nepoznati muškarac danas je udario studenta Visoke hotelijerske škole u Beogradu prilikom blokade u 11.52 časova, povodom odavanja počasti žrtava u padu nadstrešnice u Novom Sadu. […]