• Učestale internet prevare tokom Evropskog prvenstva u fudbalu – kradu se i podaci i novac

    Evropsko prvenstvo u fudbalu stiglo JE do polovine. I dok navijačka euforija jača, jačaju i internet prevare oko šampionata starog kontinenta – kradu se i podaci i novac. Prodaju se lažne ulaznice, jeftini strimovi, odnosno prenosi, i kripto novac sa likovima fudbalera.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Učestale internet prevare tokom Evropskog prvenstva u fudbalu – kradu se i podaci i novac
    Foto: Pixabay

    Prolasku Engleske u četvrtfinale Evropskog prvenstva golom Harija Kejna nisu se obradovali samo navijači već i prevaranti na internetu. Kejnov lik zaštitni je znak lažnog kripto novca koji prodaju, a čija vrednost brzo raste.

    „Tu je već napravljena lista od 10 najčešće zloupotrebljenih likova fudbalera, među kojima su reprezentativci Nemačke, Španije, Portugalije, Engleske i Hrvatske“, navodi Nenad Radičević, dopisnik RTS-a iz Nemačke.

    Ukazuje da su u Nemačkoj najčešće prevare bile sa lažnim ulaznicama, ali i sa lažnim sajtovima na kojima prodavci nude nove dresove Nemačke reprezentacije po navodno „diskontnoj“ ceni“.

    UEFA upozorava da je novi talas prevara počeo sa nokaut fazom prvenstva. Glavni cilj prevaranata je krađa novca, ali na dark vebu mogu dobro da unovče i lične podatke.

    „Što se tiče uzimanja podataka, nude vam da dobijete karte na kućnu adresu, to je već viđeno. Mnoge navodne marketinške kampanje se zasnivaju na tim principima i to se zloupotrebi. Ljudi ne rade elementarne bezbednosne radnje kako bi se se zaštitili“, kaže Goran Kunjadić, stručnjak za sajber bezbednost.

    Hakeri su među prvima otkrili moć veštačke inteligencije. Pomoću nje prave toliko realistične sadržaje, da ih stručnjaci satima analiziraju da bi ustanovili verodostojnost. Prednjače fišing napadi sa lažnih mejlova.

    „U svemu tome im danas pomaže veštačka inteligencija, da sadržaj mejla generišu da zvuči što više verodostojno, sa jedne strane, a sa druge strane da ga prevedu na određene jezike u skladu sa gramatikom tog jezka i u skladu pravopisnim pravilima tog jezika“, navodi Luka Milinković, stručnjak za informacionu bezbednost.

    Zabrinjavaju i poslednja istraživanja o sigurnosti korisničkih naloga: studija o izdržljivosti 190 miliona lozinki pokazala je da gotovo polovinu hakeri mogu da provale za manje od minuta.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Incident tokom blokade Takovske ulice kod zgrade RTS-a

    Tokom blokade saobraćaja u Takovskoj ulici ispred zgrade RTS došlo je do incidenta oko podneva pošto je jedan od građana izašao iz automobila i nasilno uzimao kišobrane od okupljenih i bacao […]

    Poskupelo gorivo

    Na pumpama u Srbiji u narednih sedam dana maksimalna maloprodajna cena BMB 95 biće 181 dinara, dok je cena za evrodizel 197 dinara za […]

    Počela saslušanja u Tužilaštvu u Novom Sadu

    U Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici, kada je zbog obrušavanja nadstrešnice živote […]