• Ukinut pritvor Darku Šariću i određen mu kućni pritvor. Apelacioni sud saopštio i zašto

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je pritvor Darku Šariću i odredio mu kućni pritvor uz elektronski nadzor, kao i još trojici optuženih iz njegove grupe, rečeno je Tanjugu u ovom sudu.

    Šarić je u pritvoru proveo skoro osam godina, jer se pravosudnim organima nakon višegodišnjeg bekstva predao u martu 2014. godine.

    Pritvor je osim Šariću ukinut i Nebojši Sretenoviću, Petru Obradoviću i Željku Vujanoviću i isto im je određen kući pritvor uz elektronski nadzor.

    „Apelacioni sud je našao da više ne stoje razlozi za pritvor koji su do sada postojali, pa je pritvor ukinut i određena je mera zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor“, precizira se u saopštenju suda.

    Šarić je osuđen je prvostepenom presudom na 15 godina zatvora kao organizator kriminalne grupe zbog šverca kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine i u toku mu je žalbeni postupak pred Apelacionim sudom, a ostali pripadnici njegove grupe na višegodišnje kazne zatvora.

    Sud je takođe ukazao da je nakon razmatranja žalbi na pomenutu prvostepenu presudu osuđenima u ovom postupku odlučio da otvori pretres u drugostepenom postupku (suđenje) radi potpunijeg utvrđivanja činjenica vezanih za izvršenje krivičnih dela koji im se stavlja na teret.

    Pretres pred drugostepenim sudom je zakazan od 28. februara do 11. marta 2022. godine.

    Po nalaženju Apelacionog suda osobite okolnosti koje su opravdavale zadržavanje okrivljenih u pritvoru, protekom vremena provedenog u pritvoru, izgubile na svom intenzitetu i pritvor više nije nužna mera za obezbeđenje njihovog prisustva pred sudom i nesmetano vođenje ovog krivičnog postupka, te su se stekli uslovi da se odredi blaža mera.

    Šarić je u prtivoru duže od 7 godina i 9 meseci, a prvostepenom presudom osuđen na 15 godina zatvora, Vujanović skoro 12 godina (uključujući i kućni pritvor), a prvostepenom presudom osuđen na 14 godina zatvora, a Sretenović i Obradović duže od četiri godine.

    Prvostepenom presudom Obradović je osuđen na 11 godina zatvora, a Sretenović na 10 godina zatvora.

    Apelacioni sud obrazlaže odluku zašto je neophodno da Šarić bude u kućnom pritvoru i podseća da je Šarić nepravnosnažno osuđen kao jedan od organizatora kriminalne grupe koja je delovala u međunarodnim razmerama, da je u tom svojstvu imao planirane česte kontakte sa licima koja su osnovano sumnjiva da su pripadnici organizovane kriminalne grupe koja se još uvek nalaze u bekstvu.

    Osim toga, kako ukazuje sud, postoji osnovana sumnja da je ova organizovana kriminalna grupa za potrebe svog rada i delovanja svojim pripadnicima stavljala na raspolaganje falsifikovane putne isprave radi lakšeg i konspirativnijeg prelaska državnih granica zemalja u kojima je grupa delovala, te kada se navedeno dovede u vezu sa osnovanom sumnjom da je ova organizovana kriminalna grupa od prodaje opojne droge ostvarila veliki profit.

    „Šarić, koji se sumnjiči da je organizator te grupe, bi mogao da iskoristi za skrivanje i bekstvo od državnih organa Republike Srbije, na šta nesumnjivo ukazuje njegovog prethodno uspešno višegodišnje skrivanje radi izbegavanja krivičnog gonjenja za dela za koje je zakonom propisana dugogodišnja zatvorska kazna, budući da je u bekstvu do dobrovoljne predaje proveo duže od 4 godine iako je znao da se protiv njega vodi ovaj krivični postupak“, naveo je sud.

    Ove okolnosti i dalje predstavljaju osobite okolnosti koje ukazuju da postoji osnovana bojazan da bi Šarić u slučaju puštanja na slobodu mogao pobeći i skrivati se od državnih organa Republike Srbije i na taj način ponovo mogao postati nedostupan, smatra sud.

    Međutim, kako dodaje, ta opasnost nije više takvog intenziteta da bi se morala sprečiti jedino merom pritvora već je dovoljno izricanje mere zabrane napuštanja stana, radi čije kontrole se ima primeniti elektronski nadzor.

    Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je pritvor Darku Šariću i odredio mu kućni pritvor uz elektronski nadzor, kao i još trojici optuženih iz njegove grupe, rečeno je Tanjugu u ovom sudu.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Stiglo krdo rečnih bivola u Obedsku baru

    U Specijalni rezervat prirode Obedska bara stiglo je krdo od 19 rečnih bivola — devet ženki i jedan mužjak, uz još devet teladi koji će svojom pašom i životnim navikama omogućiti obnovu […]

    Kombi udario studenta na blokadi kod DIF-a

    Nepoznati muškarac danas je udario studenta Visoke hotelijerske škole u Beogradu prilikom blokade u 11.52 časova, povodom odavanja počasti žrtava u padu nadstrešnice u Novom Sadu. […]