Unija poslodavaca Srbije predlaže Vladi Republike Srbije uvođenje privrede u proces donošenja mera koje se odnose na nju
Unija poslodavca Srbije predložiće Vladi Republike Srbije da izmeni načina na koji se donose mere tokom epidemije bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CоV-2, a koje se tiču unapređenja i poboljšanja poslovanja privrede i privrednog ambijenta.
Unija predlaže reorganizaciju Kriznog štaba, koji bi prerastao u Medicinski štab i bio zadužen za zdravstvene i medicinske aspekte pandemije COVID-19.
Na osnovu informacija koje je Unija prikupila od velikog broja preduzeća svih sektora i veličine, mere Kriznog štaba delovale su nejasno i dvosmisleno. Takođe, donošene su i objavljivane neblagovremeno i netransparentno, čime su izazvale velike probleme u organizaciji poslovnih aktivnosti privrednih subjekata.
Unija smatra da predloženi medicinski štab treba da ima ulogu da, na osnovu dosadašnjih saznanja nauke i prakse, saopštava jasne i konkretne preporuke javnosti, pa samim tim i privredi, a Vladi Republike Srbije daje smernice o predvidivom toku epidemije i poželjnim merama.
Unija smatra da su mere Vlade Srbije, koje su realizovane od izbijanja pandemije do danas, predstavljale veliku podršku privredi Srbije. Ipak, krizama nazivamo periode ograničenog vremenskog trajanja, te sada – posle godinu dana moramo institucijama vratiti njihove uloge za dalje upravljanje državom, ekonomijom, zdravstvenim i obrazovnim sistemom i drugim važnim segmentima. Sada je jasno da će naleti novih sojeva virusa potrajati nekoliko godina, da je virus napravio veliku štetu i da će period oporavka i redefinisanja do sada poznatog načina života i privređivanja potrajati, uz neke neminovno trajne promene.
Unija poslodavaca Srbije predlaže da se Vlada Republike Srbije, kroz redovne konsultacije osloni na podršku tela u kojima aktivno učestvuje, kao što je Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije, u kome privreda i poslodavci mogu da pomognu konkretnim rešenjima, velikim poznavanjem svakodnevne prakse u poslovanju domaćih firmi. Unija još jednom iskazuje svoju spremnost da u ovim konsultacijama da svoju punu podršku, a u korist svih preduzeća, samim tim i svih građana Republike Srbije.
Unija poslodavaca Srbije koristi priliku da iskaže najveću moguću zahvalnost i podršku lekarima i svom medicinskom osoblju u našoj zemlji, svim radnicima koji ulažu nadljudske napore u spasavanju života i zdravlja naših sugrađana.
Unija poslodavaca Srbije juče je Vladi Republike Srbije uputila i predlog operativnih mera koje će omogućiti preduzećima da funkcionišu, a kako bi se izbegli nepotrebni troškovi oporavka privrede.
U pismu vladi se navodi:
Поштована госпођо Брнабић,
Унија послодаваца Србије подржава напоре Владе Републике Србије која се, већ годину дана, у условима епидемије болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CоV-2, бори за животе грађана и истовремено је поуздан партнер економији.
Свесни епидемиолошке ситуације, након анализе негативних ефеката проузрокованих истом на рад и пословање привредних субјеката, става смо да су потребне додатне мере економске политике, како би се очувао ниво прозводње и потрошње, ниво запосленост и како не би дошло до банкротства читавих сектора.
Првенствено, треба наћи решења која ће омогућити производном делу привреде да несметано ради, али и најширем кругу услужних делатности, како би се избегли непотребни трошкови опоравка до којих може да дође услед кидања веза између радника и предузетника, али и веза у ланцима производње.
Сходно наведеном, Унија послодаваца Србије, предлаже:
- Смањење пореза на додату вредност за храну и пиће на 10% у оквиру обављања делатности хотелијерства и угоститељства.
- Ослобађање плаћања пореза на добит за најугроженије секторе којима је у протеклом периоду био забрањен рад.
- Одлагање плаћања пореза и доприноса на зараде за делатности којима је у протеклом периоду био ограничен (мерама), oдносно отежан рад, те ослобађање плаћања доприноса и пореза на зараде за делатности којим је био забрањен рад, односно онемогућен рад и пословање.
- Обустављање увођења нових такси и других дажбина на републичком и локалном нивоу.
- Ослобађање плаћања такси за коришћење простора на јавној површини (летње баште, постављање рекламних паноа и истицање реклама), такси за истицање фирме на пословном простору, рекламе, такси за заштиту и унапређење животне средине, такси за одводњавање/наводњавање и осталих такси до краја трајања пандемије за све послодавце којима је у протеклом периоду био забрањен или ограничен рад.
Одговорно сматрамо да је ово пут да се за најугроженије секторе нађу најприхватљивија решења, тако да се не оптерети буџет , а да се привреда и самим тим и радна места сачувају, јер ЈАКА ПРИВРЕДА ЈЕ ЈАКА СРБИЈА!