• Uprava carina: Pošiljke male vrednosti ne nestaju, već kasne zbog pandemije

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Povodom navoda da pošiljke male vrednosti „masovno nestaju“ i da su troškovi slanja paketa višestruko skuplji od vrednosti pošiljke, Uprava carina odbacila je odgovornost za te tvrdnje, naglašavajući da carinik koji pregleda pristigli paket nikad nije sam.

    U saopštenju Uprave carina naglašava se da razlog za veliko kašnjenje u transportu paketa eventulano može biti obustava avio-saobraćaja na samom početku pandemije koronavirusa.

     

    „Transport je tada bio u prekidu, što je izazvalo kašnjenja dela međunarodnih pošiljaka u trajanju od oko tri meseca. Tako se dešavalo da deo pošiljaka poslatih iz Kine u februaru i martu do Srbije dođe u junu i julu“, navodi Uprava carina.

    Kako se dodaje, ponekad se građani obrate Upravi carina žalbom da se u pošiljkama ne nalazi uvek ne nalazi roba koju su očekivali i da sumnjaju da je neko „prisvojio“ jedan deo sadržaja.

    S tim u vezi, treba reći da pakete komisijski otvaraju poštanski i carinski službenici, u prostorijama koja su 24 časa kompletno pokrivene video-nadzorom, ukazuje se u saopštenju.

    Napominje se da treba imati u vidu da se za evidenciju i pretragu statusa registrovanih poštanskih pošiljaka koristi univerzalna međunarodna poštanska aplikacija Svetskog poštanskog saveza.

    Uprava carina naglašava da se poštanske i ekspresne pošiljke, sve vreme, od prijema do uručenja, uvek nalaze isključivo u prostoru JP Pošta Srbije ili prostorijama operatora, u koje carinski službenici nemaju pravo samostalnog pristupa.

    Radnik „Pošta Srbije“ cariniku podnosi na uvid sadržaj paketa, radi uzimanja svih podataka potrebnih za carinjenje robe, nakon čega se sadržaj najčešće vraća u istu ambalažu, osim u slučajevima kada je neophodna nova. Sve se ovo čini tako da ne dođe do vidne povrede omota, ili sadržine pošiljke, navodi se u saopštenju.

    „Paketi se obavezno obezbeđuju unakrsnim povezivanjem kanapa, na čijim krajevima se stavlja poštanska plomba. U slučaju da pošiljka podleže naplati carinskih dažbina na pošiljku se stavlja nalepnica ‘ocarinjeno’, a ukoliko ne podleže, nalepnica ‘osloboljeno od plaćanja carine'“, dodaje Uprava carina. 

    U saopštenju se napominje da svi paketi koji sadrže robu koja podleže carinskoj kontroli i/ili naplati dažbina se otvaraju, a kontroli, odnosno otvaranju paketa, može prisustvovati i primalac pošiljke ili osoba koju je za to ovlastio.

    Carinik vrši uvid u sadržaj paketa i poredi ga sa pratećom dokumentacijom, a da pritom ni u jednom trenutku nije sam, ističe se u saopštenju.

    Imajući u vidu da se carinski propisi nisu menjali, jasno je da postupanje carinskog organa ni u kom slučaju ne može biti uzrok povećanih troškova dopreme, zaključuje Uprava carina.

    Povodom navoda da pošiljke male vrednosti masovno nestaju i da su troškovi slanja paketa višestruko skuplji od vrednosti pošiljke, Uprava carina odbacila je odgovornost za te tvrdnje, naglašavajući da carinik koji pregleda pristigli paket nikad nije sam.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Danas temperatura do 29 stepeni

    U Srbiji će biti promenljivo oblačno vreme sa periodima sunčanog vremena i uglavnom suvo, sa temperaturama od 12 do 29 stepeni. […]