• Uredba o zamrzavanju cena goriva biće produžena, evo zašto su stručnjaci protiv

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Uredba kojom se ograničavaju i utvrđuju maksimalne maloprodajne cene dve osnovne vrste goriva biće produžena i ostaće na snazi do kraja aprila.

     

    Kako pišu Novosti, potom će se procenjivati koje je rešenje najbolje za tržište i stanovništvo.
    Vlada Srbije je prvu uredbu o ograničenim maloprodajnim cenama evrodizela i benzina BMB 95 donela 10. februara.
     
    Da bi ovi derivati bili jeftiniji, vlada je smanjila akcize na gorivo za 20 odsto. 
     
    Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, ali i vlasnik pumpe, za „Blic“ navodi da je on izričito protiv nastavka scenarija po kome se zamrzavaju cene.
     
    Nadam se da neće biti produženja važenja te uredbe. Ja sam uvek da cene određuje tržište koje je i u ovakvim uslovima ograničenja reagovalo pa su neke kompanije litar goriva prodavale za tri dinara manje od one koja je bila definisana. Mislim da ograničenja za naftne kompanije nisu dobra jer bi mogla, ako se nastavi nestabilna situacija na svetskom tržištu, da ugroze njihovu rentabilnost. Onda se može desiti da dođe i do nestašica što ne bi bilo dobro. Ono što smatram da treba da ostane i dalje na snazi to je smanjenje akciza jer da ta mera nije preduzeta cena goriva bi prešla 200 dinara po litru. Uostalom, tim merama su pribegle i druge države u ovakvoj nestabilnoj svetskoj situaciji„, navodi Atanacković.
     
    Slično mišljenje ima i generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.
     
    Važno je da se što pre izađe iz sadašnje situacije određivanja cena i da se prepusti da tržište formira deo cene koji se tiče tržišta, da država određuje deo cene koji se tiče dažbina i da tako dođemo do što realnijih cena jer su naftne kompanije na granici ili ispod granice izdržljivosti„, naveo Mićović.
     
    Ekonomista Saša Đogović, pak tvrdi da je najvažnija tržišna mera u ovakvim uslovima upravo smanjenje akciza.
     
    To je jedini ispravan potez države u ovom trenutku. Zamrzavanje cena nije rešenje. Inspekcija treba da prati situaciju kako ne bi došlo do većeg povećanja cena u maloprodaji u odnosu na tržišne parametre„, kaže Đogović.
     
    Zbog rasta cena goriva većina evropskih zemalja uvela je, ili su na pragu da uvedu mere podrške, kako bi pomogle pojedincima i preduzećima. Pojedine vlade smanjuju carinu na gorivo, dok druge uvode alternative u vidu smanjenja akciza, PDV-a i ograničenja cena goriva.
     
    Primera radi Irska vlada je donela odluku o smanjenju akciza za 20 odsto po litru benzina i smanjenje od 15 odsto po litru dizela. U Belgiji su od 15. marta akcize na dizel i benzin smanjene za 17,5 centi po litru.
     
    Slovenija je kao i Hrvatska 15. marta uvela jednomesečno ograničenje cena goriva, dok je Italija smanjila carinu na gorivo za 25 centi, koje važi do kraja aprila.
     
     

    Uredba kojom se ograničavaju i utvrđuju maksimalne maloprodajne cene dve osnovne vrste goriva biće produžena i ostaće na snazi do kraja aprila.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Uhapšen osumnjičeni za napad nožem na tinejdžerku

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, uhapsili su A. O. (1999) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo laka […]