Utvrđuju se sve okolnosti u vezi sa blokadom računa i izdavanjem licence domu za stare u Barajevu
Osam osoba stradalo je u požaru u staračkom domu u Barajevu. Sedmoro povređenih je u stabilnom stanju.
Ministar Nemanja Starović rekao je za RTS da je jedan od najvažnijih preduslova za dobijanje licence valjani protivpožarni uslovi. Utvrđujemo sve činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad domu za stare u junu 2021. godine, napominje Starović.
Posle nesreće u Domu za smeštaj starih osoba u Velikom Borku kod Barajeva u kojoj je nastradalo osmoro ljudi i dalje se utvrđuju okolnosti i uzroci požara.
U Urgentnom centru zbrinuto je troje, a na VMA četiri povređene osobe i svi su stabilno.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu određeno je zadržavanje za troje osumnjičenih u vezi sa požarom.
Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-s, da je do velike tragedije došlo u noći između nedelje i ponedeljka u domu za stara lica u Barajevu.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije stigli su na lice mesta desetak minuta nakon prijave požara, ali on je bio u rasplamsaloj fazi. Uspeli su da evakuišu 19 osoba, ali je osam lica stradalo.
„Bio sam na licu mesta juče ujutru, izašlo je četiri inspektora. Nadležno Više javno tužilaštvo u Beogradu je sprovodilo uviđaj sa Upravom kriminalističke policije i upoznali su javnost sa preliminarnim saznanjima“, kaže on.
Troje lica je uhapšeno, radi se o vlasnicima tog doma i njih tužilaštvo sumnjiči za teška dela protiv opšte bezbednosti za koje je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora, navodi Starović.
„Sarađujemo sa UKP-om i Tužilaštvom i u interesu nam je da se utvrde sve okolnosti koje su dovele do tragedije“, naveo je Starović.
Indicije da je požar podmetnut
Ukazuje da postoje indicije da je do požara došlo usled kriminalne radnje pojedinca, da je podmetnut od strane jednog od korisnika koji je nastradao, a na osnovu izjave očevidaca.
„Verujem da će VJT utvrditi sve okolnosti i da će upoznati javnost o tome“, ističe Starović.
„Utvrđujemo sve činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad“
„Što se nas tiče kao resornog ministarstva, mi na internom nivou sprovodimo kontrolne radnje, utvrđujemo sve činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad u junu 2021. godine – i ona je bila važeća. Želim da otklonim dileme koje su se u javnosti pojavile“, rekao je Starović.
Pojavila se i druga vrsta informacije po kojoj je licenca u tom domu istekla 2019. godine, što kako kaže, nije u potpunosti tačno. Prva licenca izdata na pet godina je važila do 2019. ali je dom u junu 2021. dobio licencu sa važenjem od šest godina, ističe ministar.
Jedan od najvažnijih preduslova za dobijanje licence su valjani protivpožarni uslovi koje je taj dom u momentu izdavanja licence imao i sada se sprovodi kontrola oko licence, dodaje.
Kontrola pre mesec i po dana
„Konkretno u tom domu gde je sprovedeno osam inspekcijskih nadzora u prethodnim godinama, poslednji pre mesec i po dana, po prijavama koje su dobijane, a vezano za održavanje septičke jame. Tada su naši inspektori utvrdili određene nepravilnosti u vezi sa vođenjem personalnih dosijea korisnika. Pokrenuti su postupci, ali to nije imalo veze sa bezbednošću“, ukazuje Starović.
Licenca i blokada računa
Starović kaže da se utvrđuju sve okolnosti vezane za činjenicu da je dom dobio licencu iako je račun bio u blokadi. „Postoji više povezanih pravnih lica, takozvanih ćerki firmi i oni su očigledno preko različitih tekućih računa sprovodili poslovanje“, objašnjava Starović.
Nama je u interesu da se sve istera na čistac i bićemo odgovorni ali transparentni, kaže on.
Nisu bile poštovane određene bezbednosne procedure
Mreža staračkih domova u Srbiji, kada govorimo o onima koji su u državnom vlasništvu, broji 41 ustanovu, ali ima i 277 licenciranih privatnih domova.
„U prethodnim godinama izdali smo rešenja o zabrani rada za 159 ustanova i u najvećem broju slučajeva, nedostajali su protivpožarni uslovi“, podvukao je Starović.
„Postoji sumnja da u kobnoj noći nisu bile poštovane određene bezbednosne procedure, vezano za prisustvo, činjenje ili nečinjenje odgovornih lica za bezbednost“, istakao je Starović.
Marković Stojanović: Sedmoro povređenih u požaru stabilno
Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Slađana Marković Stojanović izjavila je da je sedmoro povređenih u požaru u privatnom Domu za stare „Ivanović“ u naselju Veliki Borak stabilno.
Četvoro povređenih je na Vojnomedicinskoj akademiji, dok su tri osobe smeštene u Kliniku za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije, rekla je ona.
Slađana Marković Stojanović kazala je da su korisnici Doma za stare „Ivanović“ koji nisu povređeni u požaru preuzeli centri za socijalni rad pod čijim su bili neposrednim starateljstvom, dva korisnika su smeštena u Gerontološkom centru u Mladenovcu, dok su ostale preuzeli srodnici.
Prema saznanjima Ministarstva, u Domu za stare „Ivanović“ tokom noći bilo je zaposlenih.
Pojačan nadzor domova, apel porodicama
Navodi da u narednom periodu ministarstvo planira da pojača sektor socijalne zaštite, odnosno inspekcije socijalne zaštite, kao i da uvede izmene koje će podrazumevati da niko pre utvrđenih i ispunjenih uslova, koji se tiču protivpožarne zaštite, neće moći da preda zahtev za licencu, i da će domove više nadzirati do sada.
Apelovala je da porodice koje žele da smeste svoje bližnje u domove smeštaja na sajtu ministarstva ili pozivom provere da li dom ima licencu i da li ispunjava uslove. ‘
‘Ne mora i ne treba cena da bude presudan faktor kada smeštamo nekog našeg bliskog u dom“, rekla je pomoćnica ministra i dodala da su iz Sektora za vanredne situacije takođe najavili veću posvećenost u obilasku domova i kontroli protivpožarne zaštite.