• Veliko uginuće pčela u martu i aprilu

    Negativan ciklus, sa drastičnim gubicima pčela u Srbiji, nastavljen je i početkom aprila, upozoravaju iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Veliko uginuće pčela u martu i aprilu
    Foto: Pixabay

    Nedostatak polena prošle godine, doveo je do smanjenog broja pčela, pa se i u zimu ušlo sa problemom za stvaranje nove generacije. Oporavak pčelinjih društava ni ovog proleća nije se značajno popravio, navodi RTS. U valjevskom kraju pribojavaju se da će beležiti uginuća do 60% pčelinjih društava.

    Nebojša Jevremović, predsednik Udruženja pčelara iz Valjeva, kaže: „Ovi gubici su uglavnom zbog toga što je bio veliki nedostatak polena prošle godine u tim letnjim mesecima i praktično pčela koja je trebala da prezimi nije se odgajila, znači pčela je trebala pčelu za ovu sezonu da spremi, nije se pojavila tako da ogromni su gubici.“

    Osim prošlogodišnje suše na više gubitaka, požeški pčelari ocenjuju, značajno utiče intenzivna poljoprivredna proizvodnja u nižim predelima.

    Miloš Pekić predsednik društva pčelara „Matica“ iz Požege: dodaje: „Time što je hemija uništila dosta tih cvetnica i nema veliki izbor cvetova koji bi nahranili pčele sa tim polenovim prahom, koji je nezamenljiva hrana za zazimljavanje, odnosno za hranjenje zimskih pčela.“

    Oslabljena pčelinja društva, koja su preživela zimu, teško mogu da obnove brojnost, a da prevaziđu probleme. Pčelari sa ostatkom moraju da izvrše nadoknadu.

    Dragan Stefanović, predsednik udruženja pčelara iz Čačka, objašnjava: „Razrojavanjem, ili kupovinom paketnih rojeva koji su se, kako ja imam informaciju, svi proizvođači su već sve svoje kapacitete rasprodali jer ljudi hoće da se bave. Šta vredi ako imaš 150 praznih košnica, imaš vosak, imaš sve, a pčela nema.’“

    Manje štete beleže se u nekim pčelinjacima topličkog kraja.

    Dragan Gmijović, pčelar iz Kaševara kod Blaca, navodi za RTS: „Smanjen je broj društava bez obzira na to što je zima bila blaga. Imali smo prošle godine visoke temperature, praktično mogućnost paše je bila smanjena, tako da su pčelinja društva bila slaba.“

    Zoran Simić, pčelar iz Grgura kod Blaca, objašnjava: „Imamo ove godine i problem zato što nas je zakačio ovaj mraz i pčele ne mogu da se razviju, nemaju tog prirodnog nektara, polena. One su praktično blokirane, stoje a imaju trenutno dosta legla.“

    U šabačkom, najstarijem pčelarskom društvu, sa tradicijom dugom 131 godinu kažu da ni najiskusniji ne pamte lošiju godinu. Ukupne štete znaće tek krajem aprila. Gubitke, osim nepovoljnih vremenskih uslova, imaju i zbog bolesti.

    Dušan Bilić, predsednik Društva pčelara iz Šapca, objašnjava: „Skora vest je da je Veterinarski institut u Beogradu pozvao pčelare da pošalju uzorke pčela, što mrtvih što živih, na katedru za biologiju, da bi se ustanovila bolest pčele. Ove godine, tipuju se na Nozemu.“

    Zbog lagera i gubitaka, ove godine umesto proizvodnje meda, kažu, obnavljaće rojeve i praviti api komore.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vremenska prognoza za 18. april

    U petak nas očekuje promenljivo oblačno i malo svežije vreme, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima koji ponegde mogu biti praćeni i grmljavinom. […]

    Danas počinje prijava za vaučere za odmor u Srbiji

    Prijavljivanje građana za vaučere za subvencionisan odmor u Srbiji počinje danas u 08 časova a iz Pošte Srbije na čijim šalterima će se građani prijavljivati navode da je uz prijavu […]