Više od 23.000 hiljada posetilaca na 17. Festivalu nauke
Sedamnaesti Festival nauke u Beogradu, najveći u ovom delu Evrope, od 12. do 14. decembra posetilo je više od 23.000 posetilaca u Halama 3 i 3a Beogradskog sajma.
Oko 800 naučnika i naučnih komunikatora oduševili su mališane i njihove roditelje uzbudljivim interaktivnim postavkama, atraktivnim šou programima koji su na zabavan način približili naučne fenomene, ali i omogućavanjem prostora za razgovor i kritičko razmišljanje, u skladu sa ovogodišnjim sloganom festivala EVOLUCIJA IDEJA.
Među najposećenijim postavkama bila je Od alhemije do (bio)hemije, Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gde su se mladi posetioci oprobali u brojnim zadacima koji rad u hemijskoj laboratoriji čine uzbudljivim; uvek atraktivna postavka Akademskog speleološko-alpinističkog kluba (ASAK) nam je dočarala uzbuđenje koje nosi istraživanje pećina i jama; Modni vremeplov katedre za Odevno inženjerstvo Tehničkog fakulteta Mihajlo Pupin iz Zrenjanina, koja je prikazala kako je kroz različite epohe moda igrala ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i izražavanju društvenih i kulturnih normi; Magični štampač za doktore Fakulteta zdravstvenih studija, Univerziteta u Sarajevu, koji nas je upoznao sa futurističkim svetom 3D štampe u medicine; Fakultet veterinarske medicine Instituta za stočarstvo poželeo nam je dobrodošlicu u najslađi dom – onaj u kome žive medonosne pčele, dok su za brojne radoznalce pedagozi sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu predstavili 20.000 ideja pod morem, zaronivši u u svet zaboravljenih civilizacija, izgubljenih pronalazaka i napuštenih zamisli. Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković – IBISS (Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju) očarao je publiku postavkom (Bio)tehnologija ključ za budućnosti pojašnjavajući na koji način biotehnologija olakšava razne aspekte našeg svakodnevnog života, a Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu pozvao nas je da zagrizemo nauku i naučimo kako se pravi sir, prošetamo kroz istoriju kultura koje su se razvijale uz Dunav i saznamo nešto više o važnosti očuvanja vodenih ekosistema za život ljudi.
Na uvek atraktivnoj Naučno fantastičnoj bini sa akcentom na vizualnom spektaklu koji ostavlja bez daha, tražilo se mesto više za šou Naučne avanture gumene patkice poljskog tima Heweliusze Nauki, u kome su raznobojne i vesele patkice postale deo nezaboravnih eksperimenata; Zabava koja se ne gasi Hiše eksperimentov iz Slovenije oduševila je naučnim spektaklom u kome su na zabavan način predstavljena svojstva različitih gasova; Univerzitet Lund iz Švedske privukao je veliku pažnju programom Životne lekcije za početnike – živo, življe, biologija! u kome je bilo baš svega – od biljaka koje se same održavaju preko rasplesanih paukova do najvećih živih ptica, balona i sapunice.
U Ekspertinejdžeri zoni, koja se bavi vršnjačkim obrazovanjem, učestvovalo je više od 120 tinejdžera iz 13 škola, u deset različitih postavki. U direktnom susretu sa svojim vršnjacima, ovi mladi talentovani đaci su školska znanja prikazali na zanimljiv i pristupačan način i rešavali zajednički nedoumice sa gostima, podsticali iz na naučne izazove i pokazali šta je sve moguće uz malo nauke i tinejdžerskog entuzijazma.
Nova generacija Ambasadorki i Ambasadora nauke, izuzetnih đaka iz cele Srbije koji svojim radom i izumima pomeraju granice nauke, proglašena je na ovogodišnjem Festivalu nauke, i u narednih godinu dana njihova misija biće da prenose znanje i ljubav prema nauci vršnjacima u svojim gradovima. Ovo priznanje, ustanovljeno 2018. godine, Festival nauke dodeljuje učenicima koji su se istakli svojim radom na polju nauke i koji, iz godine u godinu, festivalsku publiku iznenađuju zanimljivim postavkama i neobičnim izumima.
Proglašeni su i pobednici konkursa na kojima su učenici i njihovi nastavnici bili pozvani da uoče problem u svojoj zajednici i osmisle kreativno rešenje problema. Prvo mesto na konkursu osvojio je Patent za čišćenje Markovačkog jezera koji je osmislio tim Gimnazije Mladenovac. Učenici su razvili inovativni koncept vodootpornog uređaja nazvanog Biomašina, koji bi, smešten na dnu ili pored jezera, služio za prečišćavanje vode uz pomoć gljiva. Drugoplasirano je Idejno rešenje za problem divlje deponije u Kosjeriću, nastalo u saradnji timova OŠ „Mito Igumanović“ i SŠ „Tehnička škola Kosjerić“, čiji plan akcije uključuje analizu stanja deponije, fizičko čišćenje, razvrstavanje otpada i reciklažu, dok završna faza podrazumeva pretvaranje prostora u botaničku baštu kao dugoročno rešenje. Osnovna škola “Maršal Tito” iz Padine osmislia je projekat Prečišćavanje vode i navodnjavanje useva, koja je predstavila rešenje za probleme za probleme nedostatka vode za navodnjavanje i prekomernog plastičnog otpada u selu: korišćenje recikliranih plastičnih sudova za sakupljanje kišnice i otopljenog snega, kao i izradu jeftinih prirodnih filtera za prečišćavanje otpadnih voda uz pomoć aktivnog uglja i peska.
Zona interaktivnih postavki – Nauka bez prestanka predstavila je programe 41 domaće naučne i obrazovne institucije, namenjene publici svih uzrasta: uzbudljive eksperimente koji razbijaju mitove, postavke koje teraju publiku da preispita brojne (pseudo) istine, druženja koja otkrivaju zabavno lice nauke. Naučno-fantastična bina je pred publiku donela osam atraktivnih nastupa, pre svega gostiju iz Švedske, Češke, Poljske, Estonije, Australije, Slovenije, ali i domaćih naučnih komunikatora, sa akcentom na vizualnom spektaklu koji ostavlja bez daha. Mala zona posvećena deci uzrasta od 5. do 11. godina otvorila je svoja vrata za sve radoznale umove spremne da kroz igru otkriju važne naučne lekcije, isprobaju najnovije čokoladne naučne recepte, i još mnogo toga. Nova tematska celina Zona ideja i inovacija nastala je kao prostor za učenje, kritičko razmišljanje i razgovor, i predstavlja je mesto gde se u sadašnjem trenutku preispituje prošlost i promišlja budućnost.
Festival nauke, u saradnji sa kompanijom Ball Corporation i projektom Svaka limenka se računa, radiće na promociji reciklaže aluminijumskih limenki za piće u cilju zaštite životne sredine tokom trajanja Festivala, kako bi se mladi inspirisali i motivisali da se odgovorno odnose prema svom okruženju.
Zahvaljujući ambasadama Poljske, Australije, i Slovenije i Češkom Centru Beograd, nastao je međunarodni program ovogodišnjeg Festivala nauke. Tradicionalni sponzor manifestacije je Erste banka. Sponzor Zone ideja i inovacija je National Geographic kanal. Sponzori ovogodišnjeg festivala nauke, zahvaljujući kojima je realizovan su McDonald’s Srbija, Nutrino Lab Junior i registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS). Podršku su i ove godine dali Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, i rektorat Univerziteta u Beogradu.