• Više od 340 krivičnih dela zloupotrebe dece na internetu

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu primio je više od 26.000 poziva, mejlova i poruka. Od obrađenih više od 5.000 predmeta utvrđeno je da postoje 342 krivična dela zloupotrebe dece na internetu, navela je ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.

    Na svečanosti povodom obeležavanja Dana bezbednosti na internetu Tatjana Matić je naglasila da je obeležavanje tog dana od izuzetnog značaja kako bi se afirmisalo korišćenje interneta i drugih informaciono-komunikacionih tehnologija, sa naglaskom na pravilnoj selekciji sadržaja i bezbednosti.

    Istakla je da je neophodno da se svim korisnicima interneta, a posebno mladima usadi svest o vrednosti modernih tehnologija, kao i o bebednosnim rizicima o kojima bi trebalo voditi računa.

    „Resorno ministarstvo kontinuirano radi na preduzimanju delatnosti čiji je cilj podizanje svesti o bezbednosti dece na internetu i razvoju digitalne pismenosti, kako dece i mladih tako i njihovih roditelja i nastavnika“, poručila je Matić.

    Navela je da je ova materija regulisana Uredbom o bezbednosti i zaštiti dece pri korišćenju komunikacionih tehnologija, kao i Izmenama i dopunama Zakona o inovacionoj bezbednosti iz 2019. godine.

    Objasnila je da se zaštita dece na internetu sprovodi kroz aktivnosti Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu, koji je formiran u cilju unapređenja ovog sektora i predstavja jedini institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju.

    Prema rečima ministarke deca i građani Srbije imaju besplatnu mogućnost da se obrate Centru na kontakt telefon ili putem platforme Pametno i bezbedno, kako bi dobili savet u vezi sa zaštitom na internetu.

    „Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu do sada je primio 26.000 poziva, mejlova i poruka na duštvenim mrežama, a Centar je obradio preko 5.000 predmeta od kojih su 342 predmeta upućena nadležnim institucijama na dalje procesuiranje“, navela je ona.

    Brojne aktivnosti za podizanje svesti o bezbednosti na internetu 

    Ministarka je navela da se Centar bavi i edukacijom i održava vebinare i prezentacije za decu, roditelje i nastavnike, kao i za zdravstvene radnike.

    Matićeva je podsetila da je u okviru programa zaštite dece na internetu Minitarstvo sprovelo četiri godišnje školske kampanje za pametnu i bezbednu upotrebu novih tehnologija u obrazovanju, „IT karavan“ u kojima je neposredno učestvovalo preko 13.000 đaka iz 83 osnovne škole širom Srbije.

    Objasnila je da je ova praksa prekinuta zbog pandemije koronavirusa.

    Navela je i da je Ministarstvo učestvovalo u Digitalnoj ekspediciji, organizovalo Dan devojčica i tradicionalno sprovodilo konkurs za Digitalni čas.

    „Ovo su sve aktivnosti kojima smo nastojali da promovišemo prednosti interneta i novih tehnologija u obrazovanju, poslovanju i svakodnevnoj komunikaciji“, kazala je Matićeva.

    Dodala je da je Ministarstvo rapisalo konkurse na teme izrade aplikacija za mobilne platforme u cilju postizanja bezbednosti dece na internetu 2018.

    Ove godine u saradnji sa RTS-om pokrenuta je medijska kampanja koja upućuje na mere zaštite i opasnosti na internetu, kazala je Matić.

    Poručila je da je da je bezbednost dece na internetu i digitana pismenost neophodna u modernom društvu i rekla da Ministarstvo unapređuje ovaj sektor kroz infrastrukturne projekte, kao i progamske aktivnosti.

    Pozvala je da se drugi sektori, roditelji i nastavnici priključe unapređenju bezbednosti dece na internetu, kako bi postali važan deo edukativnog procesa.

    „Zaštita dece na internetu je primat“ 

    Na konferenciji su održana dva panela „Bezbednost dece na internetu“ i „Stereotipi u oglašavanju i uticaj marketinga na decu“ u kojima su čestvovali predstavnici vodećih telekomunikacionih kompanija i Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu.

    Svečanost je održana u TC Ušće u Beogradu u organizaciji UNICEF-a, a uz podršku resornog ministarstva.

    Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova je kazala da je zaštita prava dece na internetu nova pojava koja preuzima primat u modernom društvu.

    „Svi znamo da je pandemija negativo uticala na naše živote, ali je donela i ubrzani prelazak na digitalne usluge i platforme u oblastima koje su direktno povezane sa decom, kao što su zdravstvo, obrazovanje, rad na daljinu i finanije“, kazala je Kostadinova.

    Navela je da je Komitet za prava deteta od prošle godine usvojio Opšti komentar o pravima deteta u digitalnom okruženju, koji pruža smernice vladama zemalja potpisnica o pravima i merama bezbednosti dece u virtuelnom svetu.

    Direktorka je naglasila da sve veća upotreba interneta može dovesti decu u veći rizik od štetnih stvari poput seksualnih eksploatacija i vršnjačkog zlostavljanja, te istakla da je u interesu vlada, roditelja, škola i organizacija da se taj rizik ublaži imajući u vidu ranjivost dece i njihova prava na izražavanje.

    „Informisanje dece i unapređenje veština za bezbedno korišćenje interneta predstavljaju ključnu liniju odbrane u borbi protiv zloupotrebe digitalnih komunikacija i napredne tehnologije“, poručila je ona.

    Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu primio je više od 26.000 poziva, mejlova i poruka. Od obrađenih više od 5.000 predmeta utvrđeno je da postoje 342 krivična dela zloupotrebe dece na internetu, navela je ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija