Više od 380 ljudi poginulo na putevima od početka godine, najkritičniji letnji meseci
Za prvih devet meseci ove godine na putevima Srbije dogodilo se 23.365 saobraćajnih nezgoda u kojima su stradale 384 osobe, što je za 12 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine. Letnji meseci najkritičniji.
Poslednjih nedelja gotovo da nije bilo dana kada mediji nisu izveštavali o nekoj od brojnih saobraćajnih nesreća na putevima Srbije, a prema podacima Saobraćajne policije u proseku se mesečno dogodi više od 2.500 udesa.
Od početka godine do 30. septembra ukupno se dogodilo 23.365 saobraćajnih nezgoda. Po broju nesreća prednjači septembar tokom kojeg je bilo čak 2.785 udesa, sledi jul sa samo jednom nesrećom manje i avgust u kome se desila 2.701 nezgoda.
Više od 2.600 nezgoda bilo je u junu, aprilu i maju, nešto manje – 2.571 – dogodila se u martu, dok je u januaru saobraćajna policija intervenisala 2.450 puta. Mesec u kom je na putevima Srbije bilo najmanje udesa je februar (2.144).
Podaci Saobraćajne policije pokazuju da je ove godine došlo do znatnog skoka broja poginulih u udesima. Za prvih devet meseci ove godine ukupno su stradale 384 osobe, što je za 12 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine.
Letnje mesece – jul, avgust i septembar, prema podacima Saobraćajne policije, obeležilo je i najviše stradalih na srpskim putevima.
Najviše poginulih bilo je avgustu, čak 70 ljudi, što je za gotovo trećinu više u odnosu na jul kada su stradale 53 osobe i skoro 50 odsto više u odnosu na septembar (48).
Iako je januar, posle februara, mesec sa najmanjim brojem saobraćajnih nezgoda u vrhu je po broju poginulih. Tada su poginule 42 osobe, a isti broj stradalih bio je i u martu i junu. Najmanje stradalih Saobraćajna policija je evidentirala u aprilu 24, februaru 28 i maju 35.
Načelnik Uprave saobraćajne policije, pukovnik policije, Slaviša Lakićević za portal N1 kaže da su faktori koji su najviše doprineli nastanku saobraćajnih nezgoda u kojima je bilo poginulih neprilagođena brzina uslovima saobraćaja i stanju puta, propust vozača koji se odnosi na nepravilno sagledavanje saobraćajne situacije, gubitak kontrole nad vozilom i vožnja pod uticajem alkohola.
Kako bi se izbegle saobraćajne nezgode sa najtežim posledicama, Uprava saobraćajne policije apeluje na vozače da poštuju propise, a pre svega da brzinu kretanja prilagode stanju puta i uslovima saobraćaja, da ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, kao i na obavezno korišćenje sigurnosnih pojaseva i kad je u pitanju vozač i putnici.