• Za mesec dana 1.245 požara na otvorenom

    Pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Davor Vidović izjavio je danas da je u prethodni mesec dana bilo 1.245 požara na otvorenom, što je iziskivalo veoma velike napore i snage vatrogasno-spasilačkih jedinica za njihovo saniranje.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Za mesec dana 1.245 požara na otvorenom
    Foto: Pixabay

    Vidović je naveo da je od početka godine bilo 19.660 intervencija pripadnika Sektora za vanredne situacije, od toga više od 14.000 bili su požari, napomenuvši da je bilo 9.292 požara na otvorenom što je za 100 odsto više nego za isti period prošle godine.

    Kaže da je pred početak letnje sezone neophodno redovno proveravati elektroinstalacije i servisirati klima-uređaje kako ne bi došlo do požara usled neispravnosti.

    Svi uređaji koji su redovno servisirani i ispravni – normalno funkcionišu u svim uslovima, rekao je Vidović i dodao da ukoliko postoji neki problem u funkcionisanju, odnosno neispravnost instalacija, veoma često može doći do požara.

    „Dolazilo je do požara u spoljnim jedinicama klime. Požari su najčešće izbijali na delovima terasa ili krovnim konstrukcijama što su se nalazili u blizini spoljnih jedinica klima-uređaja“, objasnio je on.

    Kada dođe do požara, neophodno je pozvati vatrogasnu službu, a ukoliko ne postoji mogućnost za tim, osoba mora samostalno da počne sa bezbednim gašenjem požara.

    Napomenuo je da prilikom evakuacije usled požara nikako ne treba koristiti liftove, i dodao da reba voditi računa o upotrebi vode, zato što može doći do razbuktavanja vatre ukoliko se voda sipa na ulje ili elektroinstalacije.

    Kako je objasnio, visoke temperature prave veliki problem vatrogascima prilikom gašenja požara, jer je goriva materija veoma suva na otvorenom prostoru i najčešće dolazi do požara na nepristupačnim terenima, zbog čega je vatrogascima potrebno dosta vremena da stignu do požara.

    „Veoma često vozila ostavljamo na nekoliko kilometara od lokacije požara, i pešaka stižemo do tamo. Vatrogascima je veoma teško da rade na visokim temperaturama, čak i količina vode koju ponesemo za piće nije dovoljna, a i ugreje se na lokaciji gde je požar“, istakao je on.

    Vidović dodaje da su sve češće vremenske nepogode zbog klimatskih promena veliki uzročnici vatrogasnih intervencija, jer olujni vetar lomi stabla i diže delove krovova, a grmljavine mogu izazvati požare.

    Govoreći o požaru u Severnoj Makedoniji, Vidović je istakao da šest pripadnika helihopterske jedinice i jedan pripadnik Sektora za vanredne situacije sa ulogom oficira kreću put Makedonije kako bi pomogli pri gašenju šumskih požara.

    „Imaćemo zadatke na gašenju šumskih požara na teritoriji grada Štipa, gde ćemo zajedno sa drugim snagama mehanizama civilne zaštite, iz drugih država, učestvovati u gašenju požara“, naveo je on.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    AMSS: Magla otežava vožnju, opasnost od proklizavanja

    Nastavljaju se dani u kojima magla otežava vožnju, sada i temperature oko nultog podeljka dodatno stvaraju teže uslove, a zbog mraza prisutna je opasnost od proklizavanja vozila, pa zato ne treba […]

    Neobični saobraćajni zakoni u Srbiji

    U Srbiji postoje saobraćajni propisi koji su, na prvi pogled, neobični, ali su deo zakonskih okvira koje vozači, pešaci i biciklisti moraju poštovati kako bi izbegli kazne. Uprkos njihovoj […]