Zašto je Sjenica najhladniji grad u Srbiji
Sjenica je opština u Srbiji koja se nalazi u Zlatiborskom okrugu, na Pešterskoj visoravni. Prosečna nadmorska visina visoravni je nešto preko 1.000 metara, dok je samo gradsko naselje smešteno u Sjeničkoj kotlini, na nešto manjoj nadmorskoj visini. Sjenicu okružuju planine koje imaju nadmorsku visinu veću od 1.500 metara (Zlatar, Ozren, Jadovik, Golija…)
Ono što je karakteristično za Sjenicu jesu veoma niske temperature tokom zime, znatno niže nego u ostatku Srbije. Prema podacima RHMZ-a za klimatološki period od 1991. do 2020. godine, srednja temperatura vazduha u Sjenici iznosi 7.2 stepena Celzijusa. Najniža izmerena temperatura u datom periodu je -34.8 stepeni, dok je najviša izmerena 36.2 stepena. Tokom godine broji se skoro 140 mraznih dana, dok je broj dana sa dnevnom temperaturom višom od 30 stepeni 7.
Zašto je Sjenica najhladniji grad u Srbiji i jedan od najhladnijih u Evropi?
Odgovor leži u geografskom položaju. Smešten u kotlini i okružen planinama, ovaj grad predstavlja povoljno mesto za nastanak magle i temperaturne inverzije u hladnoj polovini godine.
Kada se tokom jeseni i zime Balkansko poluostrvo nalazi pod uticajem polja visokog vazdušnog pritiska vreme je stabilno i mirno, bez vetra i bez padavina. Tada se hladniji i teži vazduh sa okolnih planina spusti u kotlinu, a topliji i lakši vazduh iz kotline se podiže i to dovodi do pojave temperaturne inverzije (pojava kada temperatura raste sa porastom nadmorske visine umesto da opada).
Kako je vreme mirno i nema strujanja i kretanja vazduha, hladniji vazduh ostaje u kotlini, nastavlja da se hladi i na taj način formira se takozvano „jezero hladnog vazduha“. Upravo u takvim situacijama najniže temperature u Srbiji beleže se u Sjenici, dok okolni planinski vrhovi mogu biti znatno topliji.