• Zašto PIO fond od nekih penzionera traži da vrate deo penzije, čak i od naslednika preminulih

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Zašto je kada odete u penziju važno da znate da li je vaše rešenje konačno ili privremeno. Deluje kao formalnost, a zapravo može da zakomplikuje penzionerske dane. Problem nastaje kada se ispostavi da se po konačnom rešenju, menja iznos penzije koju je penzioner godinama primao.

    Dva dopisa iz Fonda PIO, sa dva neprijatna iznenađenja za Veroniku koja je već 15 godina u penziji, a kao inženjer metalurgije radila je do 66 godine. Najpre joj je traženo da vrati višak od isplaćenih penzija.

    „Šta to znači, to nije neka moja greška. Naravno da sam ja to platila, i to u tri rate. Međutim, sad dobijam drugi dopis. Moj muž je umro pre godinu i osam meseci i oni su izvršili kontrolu da su mu isplaćivali više penzije, to je ispalo negde 36, 37 hiljada“, kaže Veronika Radonja Milojević.  

    Dilema zašto se njoj traži vraćanje trećine duga, razrešena je kada su dopis sa istim zahtevom dobile i njihove ćerke. U Fondu objašnjavaju, da je sve po zakonu. Penzije su preplaćene, jer je iznos po privremenom rešenju bio viši, nego po sada konačnom.

    Ispostavilo se da su i ona i muž u periodu zbog koga je rešenje bilo privremeno, primali nižu zaradu nego inače, što je umanjilo penziju. 

    „Konkretno i za gospođu i za gospodina razlog je bio zahtev advokata, odnosno punomoćnika da se donese konačno rešenje. Bez obzira i da nije bio zahtev advokata u nekom trenutku bi se donelo to rešenje“, kaže Vladimir Stanković, direktor Sektora za ostvarivanje prava osiguranika, RF PIO. 

    Zakonski rok da fond donese konačno rešenje je tri godine, a zbog toga što ih donosi sa velikim kašnjenjem, od penzinera traži vraćanje preplaćene penzije za poslednje tri godine. Kada je 2018. promenjen zakon i rešen problem obračuna poslednje godine staža, zbog čega su gotovo sva rešenja u startu bila privremena, broj od u tom trenutku – pola miliona takvih rešenja je prepolovljen, ali i dalje stižu nova. 

    „Primera radi u sistem uđe 39.000 novih rešenja koja su privremena, a mi godišnje možemo da okončamo negde oko 47.000 takvih rešenja. Drugim rečima u jednoj godini okončamo više nego što u sistem može da uđe novih rešenja sa privremenim karakterom“, kaže Vladimir Stanković.

    Uz 85.000 novih penzijskih rešenja godišnje, od kojih su zbog nedostatka podataka o stažu, manje od polovine i dalje privremena, problemu se ne nazire kraj. 

    Ako se u zakonu ili u kapacitetima fonda ne promeni, od 240.000 nagomilanih starih privremenih rešenja, ovim tempom poslednje bi moglo da bude konačno tek za 10 godina. 

    Savet je da svako dve godine pred penziju u PIO fondu proveri da li su mu uplaćeni svi doprinosi, tada su velike šanse da mu prvo rešenje bude i konačno. U suprotnom ispostavlja se da je privremeno rešenje, trajna briga ne samo za penzionera, već i za njegove naslednike. 

     

    Zašto je kada odete u penziju važno da znate da li je vaše rešenje konačno ili privremeno. Deluje kao formalnost, a zapravo može da zakomplikuje penzionerske dane. Problem nastaje kada se ispostavi da se po konačnom rešenju, menja iznos penzije koju je penzioner godinama primao.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]