• Završena sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, razgovaralo se o krizi u Ukrajini

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Sednica Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije, koja je sazvana sa oznakom „hitno“ održana je danas u Predsedništvu Srbije.

    Tema ove sednice bila je situacija na istoku Evrope i u regionu Zapadnog Balkana. Kako javlja reporterka Euronews Srbija, izjava za medije nakon sednice nije bilo.

    Sednici su prisustvovali su premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar odbrane Nebojša Stefanović, ministar policije Aleksandar Vulin, ministarka pravde Maja Popović i ministar finansija Siniša Mali.

    U radu sednice učestvovali su i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović, direktor BIA Bratislav Gašić, inače članovi Saveta, kao i komandant SAJ-a Sasoje Vulević, direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.

    Kompleksni odnosi Beograda i Kijeva

    Euronews Srbija podseća da su analitičari prethodnih dana ocenjivali da će Beograd morati da odustane u ovoj situaciji od neutralne pozicije i da se Srbija nalazi u sve većem klinču između Vašingtona i Moskve, ali i Brisela.

    Na Brisel utiče i Berlin, a aktuelni kancelar Nemačke Olaf Šolc razgovarao je sa predstavnicma i Rusije i Ukrajine. On je govorio i o mogućoj intervenciji NATO-a i uporedio je sa onom iz 1999. godine u Jugoslaviji.

    Takođe, tema krize u Ukrajini vrlo je kompleksna za odnose Srbije i Ukrajine.

    Kada se govori o aneksiji Krima, Srbija nije priznala rusku aneksiju, Ukrajina nije priznala nezavisnost Kosova i to je samo jedan deo priče, zbog kriza koje su se dešavale 2014. i 2017. godine.

    Dobrovoljci, plaćenici iz Srbije borili su se za proruske snage tokom 2014. godine i tokom nekih manjih kriza. Neki su osuđeni pred ukrajinskim, neki pred srpskim sudovima, a dešavalo se da oni koji su dobili uslovne kazne u Srbiji ponovo odu da se bore na strani proruskih snaga.

    Iako je zvanični stav Beograda da ne proznaje aneksiju Krima, ali je, sa druge strane, Srbija 2017. godine bila jedna od 26 zemalja na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija koje su glasale  protiv usvajanja rezulucija koja osuđuje kršenje ljudskih prava na Krimu, što je Kijev zamerio.

     

    Sednica Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije, koja je sazvana sa oznakom „hitno“ održana je danas u Predsedništvu Srbije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vremenska prognoza 11. decembar

    I naredna dva dana vreme bez promene, a od petka sunčani periodi. Decembar je i prema statistici mesec sa najviše tmurnog vreme u godini. Vetra gotovo da nema pa iz ovih oblaka može pasti tek […]

    MUP: Uzgajao skupocene pse i prodavao ih u EU

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Službe za suzbijanje kriminala, Policijske uprave u Požarevcu i Uprave za veterinu, u saradnji sa osnovnim sudom u […]