• Zdravstvena zaštita u doba korone: Odlaganje operacija ostavlja trag na zdravlje ljudi

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Profesor Medicinskog fakulteta u Nišu Dušan Milisavljević izjavio je na onlajn debati „Dostupnost zdravstvene zaštite, prevencija i lečenje drugih bolesti u doba pandemije kovid-19“ da su sve benigne operacije stavljene u drugi plan.

    On je naveo operacije iz svoje struke – otorinolaringologije, te naveo da su u drugi plan stavljene operacije polipa nosa, krajnika, srednjeg uha, da mnogi misle da to nije važno, ali da odlaganje takvih operacija ostavlja trag na zdravlje ljudi.
     
    Milisavljević je ukazao da hirurzi ne mogu da rade svoj posao bez anesteziologa, a da su anesteziolozi već godinu dana zatvoreni u kovid zonama. Kako je rekao, u svetu su u prva tri meseca epidemije stopirane brojne zdravstvene usluge, ali je već posle četiri meseca u regionu počelo ponovo da se radi sa onkološkim pacijentima, pa tako i u Srbiji.
     
    Istraživačica Fondacije Centra za demokratiju Sarita Bradaš ukazala je da je skrining malignih bolesti manji za 70 do 90 odsto zbog pandemije, da je veoma smanjen skrining i za dijabetes i depresiju, a da su pregledi za nezarazne hronične bolesti manje za 70 odsto.
     
    Ona je dodala da je od 2010. do 2019. ukupan broj zaposlenih u zdravstvu smanjen za 10 odsto i da ima manje oko 2.200 lekara i oko 1.144 medicinskih sestara.
     
    Govoreći o zdravstvenoj zaštiti u Srbiji, konsultant za zdravstvo Simo Vuković rekao je da je prosečan životni vek u Srbiji pet godina kraći od prosečnog životnog veka u zemljama EU i da, kada je reč o ishodu obolevanja od malignih bolesti, ljudi u zapadnoj Evropi imaju veće šanse da prežive nego u Srbiji.
     
    Ukazao je i da je Srbija u vrhu zemalja u kojima pacijenti plaćaju privatno zdravstvo „iz svog džepa“, da je veliki broj građana primoran da plaća usluge ili lekove koje ne pokriva Fond za zdravstveno osiguranje, a da se ulaže tek pet odsto javnih sredstava u zdravstvo.
     
    On je ukazao i na stanje medicinske opreme i rekao da je zlatno pravilo da 60 odsto opreme bude mlađe od pet godina, 30 odsto da bude starosti od šest do 10 godina i 10 odsto starije od 10 godina, dok je u Srbiji 30 odsto opreme (CT i skenera) starije od 10 godina.
     

    Profesor Medicinskog fakulteta u Nišu Dušan Milisavljević izjavio je na onlajn debati „Dostupnost zdravstvene zaštite, prevencija i lečenje drugih bolesti u doba pandemije kovid-19“ da su sve benigne operacije stavljene u drugi plan

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Veoma toplo, posle podne kiša i grmljavina

    Promenljivo oblačno i toplo vreme zadržaće se širom zemlje. Pre podne će u većem delu Srbije biti suvo, uz sunčane intervale, dok se tek ponegde očekuje kratkotrajna […]

    Najskuplji stan u Srbiji prodat za 2,6 miliona evra

    Ukupna vrednost ostvarenog prometa na tržištu nepokretnosti u Srbiji dostigla je približno dve milijarde evra, što predstavlja najvišu zabeleženu vrednost za prvi kvartal od uspostavljanja […]

    Više cene struje možda već od 1. oktobra

    Vlada Srbije obavezala se u razgovoru sa predstavnicima MMF na dalje izmene tarifnog sistema, koje bi mogle da dovedu do povećanja cena električne energije za domaćinsta do kraja […]