• EU zabranjuje uništavanje neprodate odeće i obuće

    Evropska komisija je usvojila mere kojima se sprečava uništavanje neprodate odeće, modnih dodataka i obuće kako bi se podstaklo recikliranje i smanjila šteta po životnu sredinu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    EU zabranjuje uništavanje neprodate odeće i obuće
    Foto: Pixabay

    Ova pravila će pomoći u smanjenju otpada, ograničavanju štete po životnu sredinu i stvoriti ravnopravnije uslove za kompanije koje primenjuju održive poslovne modele, omogućavajući im da iskoriste prednosti cirkularne ekonomije, navode iz Evropske komisije.
     
    Procenjuje se da svake godine u Evropi četiri do devet odsto neprodate tekstilne robe bude uništeno.

    Ovaj otpad generiše oko 5,6 miliona tona ugljen-dioksida (CO2).
     
    Zabrana uništavanja biće obavezna za velike kompanije od 19. jula ove godine, a za srednja preduzeća od 2030. godine.

    Uništavanje će biti dozvoljeno samo u opravdanim situacijama, poput bezbednosnih razloga, ili zbog oštećenja proizvoda. Nacionalne vlasti će nadgledati poštovanje ovih pravila.
     
    Umesto da odbacuju zalihe, kompanije se podstiču da efikasnije upravljaju zalihama vraćanjem robe i istraže alternative kao što su preprodaja, prerada, donacije ili ponovna upotreba.
     
    Tekstilni sektor predvodi u tranziciji ka održivosti, ali i dalje postoje izazovi. Brojke o otpadu pokazuju potrebu za delovanjem. Sa ovim novim merama, tekstilni sektor će biti osnažen da se kreće ka održivim i cirkularnim praksama„, izjavila je komesarka za životnu sredinu Džesika Rosval.
     
    Samo u Francuskoj svake godine se uništava roba u vrednosti od oko 630 miliona evra. Onlajn kupovina takođe pogoršava problem: u Nemačkoj se svake godine odbacuje gotovo 20 miliona vraćenih proizvoda.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    Evropska centralna banka ne menja kamate

    Evropska centralna banka (ECB) ostavila je ključne kamatne stope nepromenjene, kako se i očekivalo, potvrđujući da bi inflacija trebalo da se stabilizuje i minimalizuje uticaj jakog evra na […]