• Fudbaleri Španije četvrti put šampioni Evrope pobedom protiv Engleske

Fudbalska reprezentacija Španije osvojila je večeras šampionsku titulu na Evropskom prvenstvu, pošto je u finalu u Berlinu pobedila Englesku 2:1.

Fudbaleri Španije četvrti put šampioni Evrope pobedom protiv Engleske

Španija je povela u 47. minutu golom koji je postigao Niko Vilijams, a izjednačio je Kol Palmer u 73. minutu. Pobedu Španiji doneo je Mikel Ojarsabal u 86. minutu.

Ekipa Luisa de la Fuentea pobedila je u svih sedam utakmica na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj i osvojila četvrtu titulu šampiona Evrope.

Španija je na početku držala loptu i imala inicijativu, ali bez šansi. U 12. minutu Niko Vilijams je prošao po levoj strani i stigao pred gol, a u poslednjem trenutku uklizao je Džon Stons, blokirao udarac i izbacio loptu u korner. Posle kornera Robin Le Norman je šutirao pored gola.

U 15. minutu Engleska je zapretila posle akcije Bukaja Sake i Kajla Vokera, čiji je šut blokiran.

Igrači su bili u brojnim duelima, Englesku je čuvao Kajl Voker, ali igrači nisu napravili šanse kojima bi mogli da ugroze protivnički gol, sve do završnice.

U 42. minutu posle dodavanja Emerika Laporta, Alvaro Morata se našao u dobroj poziciji, ali usporio ga je Mark Geji dok mu nije pomogao Stons i otklonio opasnost.

Dva minuta kasnije Engleska je bila u prilici, Džud Belingem je osvojio loptu i dodao do Harija Kejna, čiji je šut u poslednjem trenutku blokirao Rodri.

U prvom minutu nadoknade prvog poluvremena viđen je prvi šut u okvir gola na utakmici, kada je Fil Foden na drugoj stativi šutirao iskosa sa leve strane, ali je golman Unaj Simon bez problema odbranio.

Rodri je u poluvremenu zamenjen zbog povrede, a umesto njega ušao je Martin Zubimendi.

Španija je povela u 47. minutu, Lamin Jamal je dobio loptu od Danija Karvahala na desnoj strani, dodao je u prostor po levoj strani do Vilijamsa, koji ju je loptu poslao u dalji ugao. To je bila četvrta asistencija Jamala na takmičenju u Nemačkoj.

Samo minut kasnije Španija je mogla da udvostruči prednost, Vilijams je loptu dodao do Danija Olma koji je bio u dobroj poziciji pred golom, ali je šutirao pored stative.

Španski tim nastavio je da napada, prvo je posle šuta Morate u 55. minutu loptu u poslednjem trenutku pred golom zbacio Stons, a zatim je Vilijams šutirao sa distance pored gola.

Kapiten Engleske Kejn je u 61. minutu izašao iz igre, a zamenio ga je Oli Votkins.

U 64. minutu snažno je izvan šesnaesterca šutirao Džud Belingem, ali pored gola.

Španija je u 66. minutu izvela dobar napad koji se završio udarcem Jamala, a golman Džordan Pikford izbacio je loptu u korner. Ubrzo je posle novog napada Španije Pikford morao da boksuje loptu.

Španski kapiten Alvaro Morata je u 68. minutu napustio teren, a zamenio ga je Mikel Ojarsabal.

U sred terenske inicijative Španije, Engleska je izjednačila golom Palmera, koji je tri minuta ranije zamenio Kobija Mejnua. U akciji su učestvovali Saka i Belingem, koji je ostavio loptu za Palmera, a igrač Čelsija je snažnim šutem sa više od 20 metara zatresao mrežu, u 73. minutu.

Dobro su zatim kombinovali Vilijams i Olmo, koji je dodao loptu do Jamala, a njegov šut je u 82. minutu dobro odbranio Pikford.

Španija je posle toga izvela dobar napad i ponovo povela, učestovali su Olmo i Kukurelja koji je centrirao pred gol, loptu je sačekao Ojarsabal i zatresao mrežu.

Posle kornera u 90. minutu Engleska je imala dve dobre šanse, ali su oba puta loptu sa gol linije izbacili prvo golman Simon posle šuta Deklana Rajsa, a zatim i Olmo, posle šuta Gejia. Posle toga Rajs je šutirao pored gola, što je bila i poslednja prilika na utakmici.

Španski reprezentativac Lamin Jamal najmlađi igrač koji je igrao u finalu velikog takmičenja sa 17 godina i jednim danom, a na takmičenju u Nemačkoj postao je i najmlađi strelac u istoriji evropskih prvenstava.

Engleska je igrala za prvu titulu prvaka Evrope i prvi međunarodni trofej od 1966. godine, kada je trijumfovala na Svetskom prvenstvu.