Istraživači izneli novu hipotezu o poreklu Meseca
Istraživači sa državnog univerziteta Pensilvanije predložili su novu hipotezu o poreklu Meseca, koja je objavljena u časopisu „The Planetary Science Journal”. Oni sugerišu da je Mesec možda bio zarobljen Zemljinom gravitacijom tokom bliskog susreta sa binarnim stenovitim objektom, prenosi ruski sajt “lenta.ru“.
Planetarni naučnici koji su se okupili na Kona konferenciji na Havajima 1984. godine došli su do konsenzusa da je Mesec nastao od krhotina nakon sudara sa mladom Zemljom.
Nova studija dovodi u pitanje teoriju koja je prihvaćena već 40 godina jer mesec koji nastaje usled sudara planete, dobijajući oblik kao krhotine koje se skupljaju u prsten, trebalo bi da kruži iznad ekvatora planete. Zemljin Mesec kruži u drugoj ravni. Mesec je više u liniji sa Suncem nego sa Zemljinim ekvatorom tvrde autori nove studije.
U alternativnoj teoriji hvatanja binarne razmene, rekli su istraživači, Zemljina gravitacija je razdvojila binarno, uhvativši jedan od objekata – Mesec i učinila ga satelitom koji kruži u svojoj trenutnoj ravni, prenosi sajt „miragenews“.
Analizom efekata plime i evolucije orbite, naučnici su utvrdili da se Mesec u početku kretao po izduženoj eliptičnoj orbiti, koja je vremenom postala sve kružnija pod uticajem Zemljine plime i oseke.
Svake godine, tvrde autori, Mesec se pomera tri centimetra dalje od Zemlje i sada se nalazi na udaljenosti od oko 384 hiljade kilometara od Zemlje i pod sve većom je gravitacijom Sunca, prenosi sajt „lenta.ru“.