• Još uvek nepoznato kako će se putovati: Dogovori o kovid ispravama tek predstoje

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Evropski i turisti trećih zemalja trebalo bi da mogu da posete članice Evropske unije ovog leta, ali će možda morati da pribave višestruka, potencijalno nepovezana zdravstvena uverenja – osim ako se blok ne dogovori o svim aspektima jedinstvenih „kovid-pasoša“.

    Pod velikim pritiskom zemalja koje se oslanjaju na turizam, poput Grčke i Španije, Brisel planira da započne sa testiranjem zajedničkog EU „digitalnog zelenog sertifikata“ sledećeg meseca, sa ciljem da on zaživi do sredine juna, prenosi Blic.
     
    Evropski parlament u sredu je usvojio zajednički stav o takozvanim kovid-pasošima za članice bloka i treće zemlje, ali uz nekoliko izmena u odnosu na predlog koji je Evropska komisija sastavila krajem marta. Tako će se umesto „digitalni zeleni sertifikat“ koristiti naziv „EU kovid-19 sertifikat“, a odlučeno je i da te potvrde ne budu na snazi duže od 12 meseci.
     
    Dokument, koji može biti u digitalnom ili papirnom formatu, potvrdiće da je osoba vakcinisana protiv korona virusa, da ima nedavni negativni rezultat testa ili se oporavila od zaraze. Nosioci EU sertifikata ne bi trebalo da podležu dodatnim putnim ograničenjima, poput karantina, samoizolacije ili testiranja.
     
    Dodaje se da države članice moraju da prihvate potvrde o vakcinaciji izdate u drugim državama članicama za osobe koje su primile vakcine odobrene od stane Evropske agencije za lekove (trenutno su to Fajzer, Moderna, AstraZeneka i Džonson i Džonson), a da je na državama članicama da odluče da li će prihvatiti i potvrde za druge vakcine.
     
    Međutim, usvojena šema tek treba da prođe kroz Evropski savet gde će EP diskutovati sa pojedinačnim članicama. Već postoje najave da to neće proteći tako glatko.
     
    Na poziv Austrije, koja je jasno rekla da nema nameru da čeka dok Brisel završi sa svojim komplikovanim procedurama, trinaest evropskih zemalja već je odlučilo o sopstvenim kriterijumima za kovid-pasoše. Međutim, postoji strah da bi nacionalni sistemi mogli biti nekompatibilni.
     
    „Ako budemo mogli da postignemo politički dogovor, tehničko rešenje će biti spremno na vreme. Ako to ne učinimo, rizikujemo fragmentaciju širom Evrope, sa možda nekompatibilnim nacionalnim rešenjima. Rizikovali bismo da imamo razna dokumenta koja se ne mogu verifikovati u drugim državama članicama, upozorio je u sredu evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders.
     
    Austrijski kancelar Sebastijan Kurc rekao je da njegova zemlja već neko vreme radi na kovid-pasošima i da bi njihova primena trebalo da počne 19. maja kada počinje i popuštanje epidemioloških mera. Kovid-pasoše, prema njegovim rečima, dobiće svi nakon tri nedelje od primljene prve vakcine, svako ko je testiran u prethodna tri dana i svi koji su preležali koronu u proteklih šest meseci.
     
    Francuska je prva u EU već počela sa testiranjem kovid-pasoša. Aplikacija TuAntiKovid, deo državnog programa za traženje kontakata, nadograđena je tako da čuva negativne rezultate testa na kovid-19 na mobilnim telefonima putnika i od prošle nedelje se testira na letovima za Korziku i prekomorske departmane. Od četvrtka aplikacija čuva i potvrde o vakcinaciji, a sistem bi na kraju mogao biti usvojen za javne događaje poput koncerata, festivala i sajmova, mada ne i za barove i restorane.
     
    Španija je u utorak saopštila da namerava da se otvori za strane turiste u junu, koristeći sopstvenu šemu digitalnih zdravstvenih potvrda. Ministar turizma Fernando Valdes rekao je da će njegova zemlja biti spremna za masovni turizam ovog leta, a sertifikat će biti „ključan za pružanje sigurnosti putnicima“.
     
    Portugal je rekao da bi turisti iz Ujedinjenog Kraljevstva mogli da se vrate u zemlju sledećeg meseca. Manuel Lobo Antunes, portugalski ambasador u Velikoj Britaniji, rekao je za Skaj Njuz da se nada da će „od sredine maja moći da se uspostavi redovna mobilnost između UК i Portugala i obrnuto“.
     
    Grčka i Кipar jedva čekaju turiste. Nakon što je zagovarala ideju o kovid-pasošima, Atina je preduzela sve mere da od 14. maja ponovo otvori za turizam. Od tog datuma, bilo kome sa negativnim testom ili potvrdom o vakcinaciji biće dozvoljeno da uđe u Grčku bez propisane samoizolacije. Grčki ministar turizma Haris Teoharis rekao je ranije da ta zemlja prihvatati potvrde o vakcinaciji bilo kojim cepivom, uključujući rusko i kinesko.
     
    Кipar će od 10. maja biti otvoren za potpuno vakcinisane putnike iz 65 zemalja, uključujući Srbiju. Međutim, ta privilegija neće važiti za one koji su primili cepivo kineske kompanije Sinofarm, tako da će i njih i u buduće čekati testiranje ili karantin.
     
    Očekuje se da će Italija objaviti svoja pravila za strane turiste u maju, mada se iz ministarstva turizma već čuju najave da će Italijani prihvatati potvrde samo o vakcinama koje je odobrio evropski regulator. Ova zemlja bi mogla da obnovi aplikaciju za pametne telefone koju je uvela prošle godine kako bi locirala zaražene osobe, a sada želi da je koristi za kovid pasoše, izjavio je italijanski ministar za inovacije Vitorio Kolao.
     
    Mađarska, koja je u svoje programe vakcinacije uključila i ruska i kineska cepiva, zalaže se za bilateralne sporazume o putovanjima. Mađarska vlada je ovlastila svog ministra spoljnih poslova da sa zemljama sklapa direktne sporazume o sertifikatima o vakcinaciji, što bi građanima olakšalo putovanja.
     

    Evropski i turisti trećih zemalja trebalo bi da mogu da posete članice Evropske unije ovog leta, ali će možda morati da pribave višestruka, potencijalno nepovezana zdravstvena uverenja – osim ako se blok ne dogovori o svim aspektima jedinstvenih „kovid-pasoša“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    U poslednja dva meseca cena zlata pala na najniži nivo

    Decembarski fjučersi zlata na njujorškoj berzi Komeks su se danas prodavali za manje od 2.550 dolara po troj unci, što znači da je njihova cena bila najniža od 12. septembra, pokazuju podaci sa […]